Jsem velmi ráda, že s návštěvou hradu Okoř nám vybyl čas a my se s manželem vydali ještě do Lidic. Je to jedno z míst, které si myslím, že by měl minimálně jednou za život navštívit každý z nás.
Předem jsme byli domluveni, že si projdeme jen venkovní areál, hlavně kvůli času.
Po zaparkování jsme jako první šli do Růžového sadu. Nachází se nejblíž parkovišti. Sice v té době již růže byly z větší části odkvetlé, ale i tak to byla úchvatná podívaná.
Iniciativa k založení růžového sadu vznikla v Anglii, kde 10. června 1954 vystoupil s touto myšlenkou spolek Lidice budou žít, jehož předsedou byl Sir Barnett Stross, poslanec britského parlamentu. Sad byl založen v červnu 1955 pod názvem Sad míru a přátelství.
V roce 1961 byl sad upravován, růže darované jednotlivými státy byly umístěny v jeho středu.
Sad je umístěn na území 3,5 ha v nadmořské výšce 340 m mezi dřívějšími a nově založenými Lidicemi. Nejvíce práce vyžadovala úprava svahu, kde bylo třeba vyřešit otázku vhodného rozmístění cest a umístění dalších staveb. Projektant se snažil uspořádat skupiny rostlin většinou uprostřed sadu tak, aby nejpůsobivější z nich byly soustředěny ve středu sadu a na jeho jižním svahu.
Letecký pohled na sad vyzdvihuje jeho kompoziční jedinečnost. Z výšky je zřetelný tvar třech květů růží, které jsou tvořeny jednotlivými keři. Největší růže symbolizuje lidické muže, menší růže lidické ženy a nejmenší růže lidické děti.
V roce 2015 získal růžový sad dvě významná ocenění. V rámci 25. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů obdržel titul Rekord roku za největší počet růžových keřů v jednom sadu. World Federation of Rose Societies (Světová federace růžových společenství) mu udělila nejvyšší možné ocenění – Award of Garden Excellence, díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě.
V současné době obsahuje růžový sad celkem 240 odrůd růží v počtu více jak 24 tisíc keřů, které jsou pravidelně doplňovány a obměňovány.