O loňské dovolené jsme měli ubytování právě na tomto chorvatském ostrově, proto bych vám ho ráda přiblížila.

Čiovo je údajně 17. největším ostrovem Chorvatska. V nejdelším místě je dlouhý zhruba 15,3 km a široký kolem 3,5 km. Nejvyšším bodem ostrova je Rudine s výškou takřka 220 m. Trvale na Čiovu žije asi 4500 obyvatel. Kromě části města Trogir na ostrově leží šest dalších obcí: Slatine, Arbanija, Mastrinka, Žedno, Okrug Gornji a Okrug Donji.

Na severozápadní straně je ostrov spojen s městem Trogir zvedacím mostem, který byl po dlouhou dobu jediným spojením ostrova s pevninou. 17. července 2018 byl východně od starého mostu zprovozněn zvedací most nový, téměř 550 m dlouhý, který znatelně ulevil dopravě ve městě a celkově jí hodně zrychlil.

K nejzajímavějším místům na ostrově patří poutní kostel Panny Marie Prizidnica ze 16. století v obci Slatine, vystavěný na skalním ostrohu.

Rostlinstvo je středomořské. Na severu jsou borové lesy a cypřišové háje. Díky příznivému podnebí se tu pěstují mandloně, vinná réva, olivovníky, fíkovníky, jižní ovoce. Protože je úrodné půdy velmi málo, je intenzivně využívána.

Hojně navštěvované jsou pláže z hrubého písku a oblázků v obcích Gornji a Donji Okrug. Na východním pobřeží jsou možnosti příjemného koupání v zátoce Supetarska a u osady Slatine.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account