Oboru Hvězda

založil kolem roku 1534 Ferdinand I. Habsburský. Pozemek s dubovým lesem zvaným Malejov získal od břevnovských benediktinů, k jejichž hospodářství náležel.

Je málo známým faktem, že v té době byla česká krajina v okolí lidských sídel téměř bezlesá. Není tedy divu, že si císař pro zřízení honitby vybral právě tento široko daleko jediný zalesněný pozemek. 

V mnohém obora Hvězda předběhla svou dobu. Uspořádání stromové výsadby a vedení cest bylo zcela unikátní. Duby byly vysazeny do tvaru šesticípé hvězdy a ta byla kruhovitě rozdělena osmi cestami širokými 50 loktů (cca 37 m!), lemovanými alejemi jabloní a hrušní.  Alej jako krajinný prvek byla v 16. století v Čechách ještě neznámá, do té doby byly aleje vysazovány pouze v jižní Evropě. Původní uspořádání cest později zaniklo, jeho proměny v čase dnes můžeme obdivovat jen na dobových vyobrazeních. 

Úpravy v oboře korunoval arcivévoda Ferdinand II. stavbou známého a dodnes dochovaného letohrádku na půdorysu šesticípé hvězdy. Věnoval jej své lásce – krásné dceři bohatého kupce, Filipíně Welserové. Dodnes ten příběh dojímá: Filipína nebyla dostatečně urozená pro sňatek s arcivévodou, Ferdinand se s ní však přesto tajně oženil a až do smrti nesli ústrky plynoucí z neuznání sňatku ze strany Habsburků i papeže.

Jak můžeme vypozorovat ze starých vyobrazení, letohrádek měl původně dvojnásobně vysokou střechu a díky své poloze na hraně terénního, západně orientovaného zlomu byl výrazným orientačním bodem na zemské stezce z Žatce a Loun do Prahy.

Ačkoli v okolních polích se vyskytovalo velké množství zajíců, další zvěř do obory musela být dovezena. Srnci a jeleni byli dodáni z obory Jaroslava z Pernštejna a po nich také prasata a „indiánské slepice”, jak se říkalo bažantům. Dále je doložen chov klisen a také divokých hus, kachen a dalších ptáků, například koroptví s červenou hlavou, které byly ve velkém chovány v Lyonu a v hejnech pak posílány i na vzdálená panství.

Obora Hvězda je dnes hojně využívaná běžci, cyklisty a v zimě běžkaři. Tradičně se zde konají různé kulturní i sportovní akce. V roce 2016 zde byla vybudována nová naučná stezka o čtrnácti zastávkách, informující o přírodních i historických zajímavostech obory. V lese se také nachází dětská hřiště, pikniková místa a fitness prvky. Návštěvnost obory patří mezi nejvyšší v celé Praze a převyšuje milion návštěvníků za rok.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account