Co nezapomenout před odletem do exotických destinací
Přípravy na cestu do exotických zemí vůbec nemusí být náročné a stresující. Stačí se držet jednoduchého seznamu.
Detaily příprav se vždy budou lišit v závislosti na tom, kam konkrétně, na jak dlouhou dobu a za jakým účelem cestujete. Obecně ale budete většinou řešit stále ty stejné věci.
Ve chvíli kdy vím kam a na jak dlouho se chystám (eventuelně i kdy odlétám) začínám řešit:
Očkování – některé vakcíny vyžadují několik dávek a je proto fajn si zjistit info zavčas a začít očkovat s dostatečným předstihem. Ohledně očkování si můžete přečíst více tady
Mezinárodní očkovací průkaz – více informací zde
Vízum– možná ho budete potřebovat, možná taky ne. Třeba se bude dát vyřídit elektronicky, nebo až po příletu na letišti (v tomto případě s sebou mějte pasovou fotku a dostatečnou hotovost k úhradě). Každopádně je potřeba si informace zjistit a dopředu se připravit. Už bylo hodně hrdinů, kteří se kvůli nevyřízeným vízům nedostali tam, kam chtěli. Pokud letíte s jedním nebo více přestupy, mějte na paměti i tranzitní víza. Vždy si informace hledejte na důvěryhodných místech. Na internetových diskuzích se vždy najde hodně chytrolínů, kteří radí aniž by sami měli zkušenost s vízy pro danou lokalitu. Já si informace ověřuji vždy na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Do googlu zadám např.: mzv srí lanka víza, nebo mzv nepál víza.
Cestovní pas – mimo země EU je cestování s pasem samozřejmostí. Mnoho zemí vyžaduje platnost pasu minimálně 6 měsíců po návratu zpět do ČR. Taky je potřeba aby v pase bylo dostatečně volných stránek na víza. Myslete včas i na svoje děti a jejich cestovní doklady! Taky pozor na svatební cesty, změna příjmení po svatbě je třeba včas řešit.
Mezinárodní řidičský průkaz – hodí se, pokud si chcete půjčovat auto, nebo třeba tuktuk a cestovat po vlastní ose. Vyřídíte si ho na počkání. Více informací najdete zde
Cestovní pojištění – taky často diskutované téma ale mimo Evropu určitě bez pojištění nejezděte. Pozor na pojištění rizikových sportů a na vysokohorskou turistiku. Není to součastí standardních balíčků.
Antimalarika – Malárie je jednou z nejvíce nebezpečných exotických nemocí. Obecně žádná dostupná vakcína není, byť se stále testují a vyvíjejí nové, zatím však neúspěšně. Pokud se tedy chystáte do oblasti s rizikem malárie, mějte s sebou antimalarika, která koupíte na základě lékařského předpisu v lékárně. Antimalarika nemají obecně velice dobrou pověst, ovšem 97% uživatelů s nimi nemá nejmenší problém. Více informací se dočtete zde
Probiotika a správně zvolený obsah lékárničky – naše zažívání a náš organismus obecně někdy nedobře snáší nové prostředí a stravu. Vyvarujte se zbytečným potížím nejen preventivními opatřeními a vhodným chováním, ale mějte po ruce i správně sestavený obsah lékárničky. Inspirovat se můžete například mou nepálskou lékárničkou, jejíž obsah najdete v tomto článku
Platební karta – stačí mi Mastercard, nebo lepší mít i VISA kartu? (některé země Mastercard neakceptují, i v Irsku nám třeba k pronájmu auta vzali pouze VISA kartu). I kdybyste předem neplánovali platební kartu používat, zavolejte do své banky a nahlašte jim kdy a kde se budete pohybovat a že je možné, že v té době budou probíhat transakce platební kartou. Nechcete aby vám hned první den zablokovali kartu z podezření na zneužití. Taky pokud by z vaší karty odcházely peníze i po vašem návratu, banka ihned zasáhne a kartu zablokuje, protože bude vědět, že vy už jste zpět a pravděpodobně vám někdo luxuje účet. Tohle nepodceňte, protože oba výše uvedené příklady se stávají celkem často.
Telefon – budu používat svou sim kartu, nebo si koupím na místě lokální sim a budu ji využívat třeba na data? Toto se vyplatí promyslet a informovat se o roamingu a nastavit si vše tak jak vám bude nejlépe vyhovovat. Taky pokud nechcete riskovat, zablokujte si v telefonu před odletem připojení na mobilní data. Já to nikdy nedělám a už se mi to i vymstilo. V Nepálu jsem se překlikla a místo na wifi jsem se připojila přes data. Otevřela facebook, aktualizovala stránku a asi po třech vteřinách mi došlo co jsem udělala. Okamžitě jsem vypla data a připojila se na wifi a i tak mě těch pár stažených mega vyšlo na 3500 korun. Takže lepší nespoléhat na to, že se přece vědomě budete připojovat na wifi.
Máte nějaké další tipy na co nezapomenout před odletem? Napište mi je do komentáře. Víc hlav víc ví.
Jak si správně sbalit příruční zavazadlo se dozvíte zde:
Zdroj foto: Pixabay.com