V muzeu si prohlédnet kolekci šperků z českého granátu včetně sady šperků Ulriky von Levetzow. Jde o soupravu šperků, kterou Ulrice věnovala její matka. Šperky byly vyrobeny v první polovině 19. století z českého granátu, jehož naleziště je již od 16. století v okolí Třebenic, Podsedic i Třebívlic, kde baronka prožila značnou část svého života. Expozice umístěna v bývalém luteránském kostele je doplněna přehledem historie města a okolí.
Základem městského muzea v Třebenicích se stala sbírka zdejšího lékaře, vlastence a buditele MUDr. Václava Paříka. Expozice nabízí ucelený krátký přehled těžby a zpracování českého granátu, kolekci současných i historických šperků z českého granátu. Původně německý luteránský kostel, postavený roku 1902 a vysvěcený roku 1909, vybudován místními Němci pod vedením Dr. Titty za přispění nadace Gustava Adolfa z Německa. Slohově smíšená stavba s prvky několika stavebních slohů secesního vyznění. Podle plánů architekta A.H.Groha provedl stavitel Grus z Lovosic. Kostel byl osazen původně třemi zvony, v době 1. světové války zrekvírovanými. Po r. 1918 kostel za úplatu využívala i církev českobratrská. V roce 1923 byl do výklenku zdi umístěn popel Dr. W. Titty, později, roku 1959 při přeměně kostela na muzeum, byla urna přenesena na dnes neznámé místo.
V sakristii je dnes umístěna expozice o hradech nacházejících se v Českém středohoří, tzn. na Třebenicku přes Litoměřicko až po zříceniny na Úštěcku. Zvláštní pozornost budí specifika hradů husitských hejtmanů, z nichž je hlavní hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova.
Ve věži kostela Muzea českého granátu je umístěn čtvrťový mechanický hodinový stroj se třemi ciferníky, který byl vyroben na přelomu 19. a 20. století. V zahradě MČG můžete vidět Kalouse ušatého, obzvláště večer, když je na lovu.
Na začátku sezony je před Muzeum českého granátu v Třebenicích každoročně navezen nový písek s granátky, přivezený z Podsedic, kde probíhá těžba granátů. V zahradě muzea tak můžete strávit příjemné chvilky a odnést si malý vlastnoručně nasbíraný „poklad“. V pokladně muzea pak lze zakoupit miniaturní skleněnou lahvičku se zátkou a poklad tak buď uložit, nebo s koženou šňůrkou (také můžete zakoupit v pokladně) zavěsit na krk pro štěstí.