Zámek Malá Skála je jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se vstupním průčelím s balkónem orientován k severu. Jižní fronta směřující do parku má střední část zakončenu trojúhelníkovým štítem a v prvním poschodí balkónem nad krátkým dvouramenným schodištěm a vchodem. Objekt byl v poslední době upraven. K zámku patří skleník, zámecká zahrada s kamennými rokokovými vázami a park se vzácnými dřevinami. Zajímavostí je, že se v Malé Skále narodila v rodině zámeckého správce spisovatelka Jarmila Glazarová, vlastním jménem Podivínská. Dnes odpočívá na lesním hřbitově na Malé Skále.

Zámek byl během své existence několikrát přestavován, dle toho, jak měnil své majitele. V roce 1802 prodal hrabě František Václav Desfours maloskalské panství továrníku Františku Zachariáši Rtimischovi, který získal i baronský titul. Rtimisch přestavěl zámek kolem roku 1810 v empírovém slohu a věnoval také velkou pozornost parkové úpravě celého okolí. Zachariáš Rtimisch zemřel v roce 1832 a Malou Skálu odkázal svému bratru Karlovi. Jeho dědicové prodali Malou Skálu obchodnímu domu Oppenheimer v Lipsu. Ti upravili zámek počátkem 20. století v secesním duchu. Po roce 1945 přešel zámek do vlastnictví státu a po dlouhá léta sloužil jako rekreační zařízení. Nyní je opět v soukromých rukou a pro veřejnost uzavřen.

Zámeckou kapli sv. Vavřince dal v roce 1869 postavit majitel maloskalského panství Ludvík Oppenheimer. Před kaplí stojí socha Jana Nepomuckého. V roce 1996 byla kaple zrekonstruována a její okolí bylo upraveno na park.

Zajímavý je skleněný betlém. V kapli se konají církevní obřady a příležitostná vystoupení a koncerty.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account