Královská mincovna v Jáchymově je patrová renesanční budova s nárožním arkýřem a s arkýřovou kaplí, která stojí na rohu Mincovní ulice a náměstí Republiky. Po udělení mincovního práva Šlikům králem Ludvíkem Jagellonským v roce 1520 byla v Jáchymově zřízena mincovna.
V muzeu se můžete dozvědět zajímavé informace o historii města Jáchymov od počátku těžby až po radonové lázně či útlak politických vězňů v místních dolech.

V tomto renesančním domě se Muzeum Jáchymov nachází od roku 1964. Z původní stavby se zachovalo jádro, několika oken a portálu, unikátní dýmník a velmi rozsáhlé sklepení. Umělecky nejhodnotnější patří dochovaný arkýř, na kterém je vytesán letopočet 1536, tedy rok, kdy byla budova postavena. Objekt dříve sloužil jako Královská mincovna.

Expozice
Stálá expozice je věnována dějinám města Jáchymova, ukázce nerostného bohatství Krušných hor, dolování stříbra s pohyblivým modelem důlní činnosti. V expozici se rovněž dozvíte o době největšího rozkvětu jáchymovské ražby mincí a renesanční kultury, expozice také popisuje místní průmysl a rozkvět města v éře radonového lázeňství. Součástí expozice je také dobová balneologická ordinace. Krušnohorská výstava přibližuje těžký život v drsných klimatických podmínkách hor. Lze vidět i stálou expozici o táborech politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. V rámci prohlídkové trasy jsou k vidění i rozsáhlé podzemní části, ve kterých je umístěno lapidárium s fragmenty portálů a domu mincmistra.
Muzeum Jáchymov
 
Muzeum Jáchymov
Jáchymovský tolar – Wikipedie

    Avers (přední strana) tolaru zpodobuje reliéfní postavu patrona města svatého Jáchyma s holí v pravici a se Šlikovským erbovním štítem po levé straně. Po obvodu mince (v takzvaném opisu) je latinský nápis kapitálou se zkratkami slov, po doplnění zní: AR(gento) : DOM(inorum) : SLI(ckorum) : STE(phani) : E(t) : 7 : FRA(trum) : COM(itum)[2] : D(e) : BA(ssano), česky: Mince pánů Šliků, Štěpána a bratří, hrabat z Bassana. Nápis svatý Jáchym byl u několika ražeb ze 20. let 16. století nahrazen iniciálami SI, letopočet ražby chybí u tolarů z let 1519-1524.
    Revers (zadní strana) tolaru zpodobuje státní znak, je to český dvojocasý královský lev bez koruny, jdoucí doprava (heraldicky, tj. z pohledu mince, nikoliv pozorovatele), v opisu má nápis kapitálou: LVDOVICUS : PRIM(us) : D(ei) : GRACIA REX BOE(miae), česky:Ludvík první z Boží milosti král Český. Jméno a tituly panovníka se samozřejmě po nástupu Habsburků měnily.
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account