Při jedné z našich dovolených v oblasti Beskyd jsme si udělali výlet i do širšího okolí a mimo jiné navštívili i tento překrásný dřevěný kostel.

Kostel Všech svatých ve středu slezské obce Sedliště je jednou z nejvzácnějších dřevěných sakrálních památek v republice a to nejen množstvím zachovaných architektonických prvků z doby výstavby kostela, ale hlavně svou velikostí nemá mezi dřevěnými kostely na Těšínsku obdoby.

Podle Vizitačního protokolu z roku 1679 postavili kostel sedliští tesaři Adam a Václav s pomocníky na půdoryse původního kostela a s využitím starších zdravých trámů za působení již výše zmíněného probošta Jana Škulteta. Kostel svým vzhledem odkazuje ke starším stavbám obdobného typu – má pětiboké zakončení lodi a celý je ze vnějšku obehnán sobotou (krytým ochozem), chránící základy kostela. Původně samostatná věž byla roku 1860 rozebrána a znova postavena nad hlavním vstupem a zakončena novou bání. Roku 1871 byla ustanovena sedlišťská farnost a prvním farářem se stal Jan Goryl z Těrlicka.

Závažnější poškození kostela se projevilo v roce 1999, kdy kvůli dlouhodobému zatékání hrozilo zřícení horní části věže. Organizací oprav se ujal iniciativní pan farář ThMgr. Karel Macků.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account