Navštívili jsme město na kraji Šumavy a prošli jej. Bylo to moc zajímavé a krásné. Zejména řeka Úhlava, která protéká středem města. Po výšlapu na kopeček jsem spatřil kostel. Řekl jsem si, že se podívám i dovnitř areálu. Byl jsem překvapen čistotou a úpravou. Moc se mi to líbilo a ještě nyní to mám v živé paměti.
Původně gotický kostel s přistavěnou barokní kaplí Panny Marie. Připomínán r. 1352. Jednolodní stavba. Zařízení svatyně pochází z 18. stol., mnohé předměty byly původně v dnes již neexistujícím filiálním kostele na náměstí.
O kostele je první zmínka z roku 1352 a tehdy vládla gotika a v tomto slohu byl kostel postaven. V 18. století byla na jižní straně kostela přistavěna kaple. Jednolodní obdélníková stavba je zakončena pětibokým presbytářem. Ten má jedno pole křížové klenby ze 14. století. Loď je zaklenuta valenou klenbou s lunetami a kaple P. Marie kupolí. Zařízení kostela je barokní. Dva náhrobky jsou ze století 18. Kolem kostela je starý německý hřbitov. Před hlavním vchodem je umístěna sbírka železných křížů. Zajímavé jsou nápisy, většinou citáty z Písma. Nedílnou součástí je patrová, raně barokní fara s velmi pěkným štítem na severní straně. Nýrsko je na mapě KČT č.64 Šumava – Železnorudsko.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account