Opravená kaple sv. Marie Magdalény se nachází nedaleko lázeňské budovy ve Zlíně-Kostelci. Přes sklo v podlaze je možné vidět jeden ze tří lázeňských pramenů – pramen Máří Magdalény. V původním kostelíku bývala umístěna socha Panny Marie Štípské, tu ale dnes připomíná pouze obraz na stěně kaple.

Původní lázeňská kaple stála o kus dál, než ta dnešní. Byla postavena společně se dvěma nádhernými lázeňskými vilami. Bohužel, nic z toho se nedochovalo, po druhé světové válce byly lázně zestátněny a v nějakých 70. letech 20. století, kdy lázně vlastnil národní podnik Vítkovice, který si tu postavil vlastní hotel, byly všechny tři stavby strženy.

Současná kaple sv. Marie Magdalény měla původní kapli nahradit. Přesto i ona později chátrala. Znovuobnovena byla v roce 2013, kdy byla opravena její střecha i podlaha. A vedle kaple přibyl kříž. V podlaze kaple je pod kruhovým skleněným poklopem vidět pramen Máří Magdalény.

Podle evangelia pocházela svatá Marie Magdaléna z Magdaly na západním břehu Tiberiadského jezera. Doprovázela Ježíše a jeho učedníky. Spolu s Pannou Marií, apoštolem Janem a dalšími ženami stála pod Ježíšovým křížem.

Další světicí, které se zde lidé klaní, je Pana Marie Štípská. Její soška byla původně v malém kostelíku v Kostelci. Odtud se ale záhadně ztratila a nalezena byla později ve Štípě, kde ji umístili do barokního kostela Narození Panny Marie, zde v kapli ji tedy připomíná alespoň obraz.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account