Liberec je mé rodné město, žila jsem v něm víc jak 30 let a Ještěd je jeho dominantou. Mám k němu i osobní vztah přes tatínka, který tam, při jeho výstavbě, několik měsíců pracoval jako sklenář. Navíc rodiče bydlí v Liberci na takovém místě, že při pohledu z okna máme Ještěd jako “na dlani”.

Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem a najdete ji jižně od Liberce v severních Čechách. V současnosti na vrcholu naleznete hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park. Před stavbou vysílače zdobil Ještěd velký kříž. Kříže na Ještědu mají dlouhou historii a jejich výskyt se dokládá od roku 1737. Úplně první kříž byl z kamene a vydržel do roku svého povalení – 1812. Od roku 1834 tradice pokračovala, ale střídaly se tu jenom dřevěné kříže. Současný kříž pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl tajně uříznut na pokyn dřívějšího komunistického předsedy libereckého národního výboru.

Známá stavba ve tvaru hyperboloidu začala vznikat díky projektu architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Patrmana, kteří se návrhy zabývali v letech 1963–1966. Samotná stavba se realizovala v období let 1966–1973. Tvar budovy byl navržen díky zdejším povětrnostním podmínkám. Navíc dokonale navazuje na svahy hory a opticky dokončuje Ještěd. Stavba je vysoká 94 m, anténa vysílače má 17 m. Přírodní park Ještěd se rozkládá na 93,6 km2 a zahrnuje od roku 1995 i masiv Ještědu.

Ještěd nabízí úchvatné výhledy do okolí. Za pěkného počasí dohlédnete na nedaleké Jizerské hory, Liberec, ale také až do Krkonoš.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account