Ano, jakkoliv může moje zvolání v titulku tohoto článku o nové bezzrcadlovce Nikonu Z50 působit infantilním dojmem, je tu správně. Mám z téhle novinky totiž až dětinskou radost. A proč? Konečně je tu levná bezzrcadlovka, která umí všechno, co běžný člověk potřebuje! 
Samozřejmě nemůžete čekat, že Z50 bude umět totéž jako Z6, nebo dokonce Z7. Jenomže ona to skoro umí. Největší rozdíl spočívá samozřejmě ve velikosti snímače, který je tu z logických důvodů nikoliv full-frame, ale APS-C (v Nikonu tomu říkáme DX). Vtip tkví však v tom, že snímač je takřka identický s tím, který najdete ve špičkové profesionální zrcadlovce D500. Takže základ by byl, a pokud na Z50 nasadíte světelnější objektiv, nemusíte se bát ani fotografování noční oblohy nebo reportáží v náročnějších světelných podmínkách – za mě osobně se dá pracovat do ISO 3200 bez skrupulí a od ISO 6400 se skrupulemi menšími; stačí použít mírný denoise filtr v softwaru a skrupule zmizí do jedné. Druhým výrazným rozdílem oproti Z6 a Z7 je elektronický hledáček. Máte-li oba fotoaparáty vedle sebe, rozdíl vás trkne hned. Nemáte-li srovnání, na hledáček Z50 si zvyknete velmi rychle, jeho rozlišení je více než dostatečné a mírně nižší dynamický rozsah oproti pokročilejším modelům v tvorbě nepřekáží.
Co by člověk nečekal, tahle malá bezzrcadlovka umí dokonce i něco lépe než její profesionální kolegyně. Například vyklopit displej tak, že se při vlogování či focení selfíček vidíte. Tuto výhodu však nevyužijete jen při těchto pubertálních činnostech, ale přijde k duhu také při focení z náročných úhlů těsně nad zemí, nebo naopak nad hlavou. Video 4K je přitom vynikající, připojení mikrofonů samozřejmé a optická i elektronická stabilizace videa i fotografií perfektní. Ekonomicky logickou volbou je také slot pro karty SD.
Z50 je samozřejmě výrazně menší a lehčí než ostatní fotoaparáty Nikonu – je de facto velikostně velmi podobná nejmenší řadě zrcadlovek. V okamžiku, kdy i na rychlé momentky není problém vytáhnout tohle minikoťátko namísto mobilu, mám jasno. Z50 jsem vyzkoušel, dal jí pořádněna frak a mohu ji s klidným svědomím doporučit všem začínajícím anebo penězi limitovaným tvůrcům. Baví mě.
Text a foto: Petr Jan Juračka, www.juracka.euwww.facebook.com/petrjanjuracka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account