Postupný rozklad hradu, který byl na počátku 19. století dokonce rozprodáván na stavební materiál, byl zastaven až ve 40. letech 19. století. Na hradě působil seminář i lesnická škola, a od roku 1904 byl změněn na letní sídlo velmistra Řádu německých rytířů. V době 2. sv. války sloužil wehrmachtu a jako zajatecký tábor. Při přechodu fronty roku 1945 hrad vyhořel. Zabezpečovací práce byly zahájeny již v roce 1951, rekonstrukční práce probíhají dodnes.
Na hradě, kde je prohlídka bez průvodce se pořádají kulturní akce, vystoupení šermířů, herců, předvádí se tradiční řemesla a jarmarky, promítají se filmy a setkávají řezbáři. Hrad je ve správě Muzea v Bruntále.
V roce 2016 se poprvé otevřel nový okruh, který vás zavede do hradního podzemí. Zpřístupněna je totiž část podzemní chodby, která dříve byla zavalená. Nový návštěvnický okruh je dlouhý zhruba tisíc metrů a prohlédnete si na něm vnitřní i vnější opevnění. Trasa, která navazuje na vnitřní okruh s prohlídkou interiérů vede z předhradí do příkopu a do podzemní chodby, poté přes příkop do západního parkánu, Velké bašty a předsunuté bašty zvané Kočičí hlava. Končí na čtvrtém hradním nádvoří. Opravena byla také východní terasová i západní příkopová zeď.