Pozdně gotický hrad, který se zvedá na skalnatém vrchu v 677 m n. m v romantických lesích u vsi Doupě, byl vybudován pány z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byly Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. Hrad byl pro veřejnost otevřen v roce 1969. Dnes je hrad v majetku Kraje Vysočina a spravuje ho Muzeum Vysočiny Jihlava. Jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny Jihlava.
Dominantou zůstala původní gotická sedmiboká věž 48 metrů vysoká, přístupná pro návštěvníky, poskytuje dalekou vyhlídku do kraje. Expozice jsou vybaveny dobovým nábytkem a jinými předměty ze sbírek Muzea Vysočiny uspořádanými do tématických expozic. Uvidíte také původní pozdně renesanční nástěnné malby v Erbovním sále 700 erbů, v Botanickém sále 300 rostlin, v Etnografii a Biskupském sále.
Prohlídkové trasy hradu
Tradiční trasa A (nově zpřístupněna v roce 2019) symbolicky odvypráví příběh hradu v lesích. Zavede návštěvníka do jednotlivých období loveckého sídla, a to od jeho nejstarší historie až po začátek 20. století, kdy hrad zasáhl ničivý požár. Prohlídka kombinuje klasické přiblížení příběhu hradu formou výkladu průvodce a netradiční expoziční prvky. Návštěvník může v hodovní síni usednout k prostřenému stolu a díky videoprojekci před ním ožije hradní hostina. Podobným způsobem je přiblížena i stavební proměna sídla od původního gotického opevnění až po jeho současnou podobu. Digitální formou může návštěvník zhlédnout výmalbu erbovního sálu a doplněnou fresku koně v pracovně nadlesního.
Nová expozice trasy B (zpřístupněna v roce 2018) hravou formou představuje les, myslivost a přírodu. Během prohlídky návštěvník zavítá do nočního lesa, před jeho očima ožijí stopy zvířat na podlaze a zažije také setkání například s jelenem nebo netopýrem, může si prolézt mraveništěm nebo vyzkoušet lovy beze zbraní a další prvky, které jsou ve velké míře interaktivní. Nudit se nebude ani v botanickém sále, kde si může otestovat své znalosti flóry, přečíst si o rostlinách vyobrazených na stěnách nebo si odpočinout a nasát atmosféru rozkvetlé louky. Dětem bude průvodcem liška, která má pro ně na panelech připravené zajímavé úkoly a na závěr je pozve do své lesní herny, kde si návštěvník ověří získané znalosti zábavnou formou.
Samostatným okruhem je prohlídka sedmiboké věže. V jednotlivých patrech jsou umístěny sbírkové předměty a panely vztahující se k historii objektu. Volně přístupná je lovecká kaple Sv. Eustacha. V okolí hradu pak můžete využít naučnou stezku, která vás zavede mimo jiné do obnovené obory pro zvěř.