Nádvoří, které se rozkládalo mezi oběma věžemi, bylo uzavřeno vysokou zdí, k níž přiléhal hradní palác. Hrad byl takovou pevností, že se jej nepodařilo dobýt ani husitům, kteří roku 1420 vtrhli do zdejší krajiny táboři a sirotci, vyplenili a vypálili okolí Krašova a Libštejna, ale o dobytí hradů se nepokusili. V roce 1425 přitáhli znovu, oblehli Libštejn a ostřelovali ho z okolních kopců. Dostali se do předhradí, ale hrad, hájený 80 zbrojnoši, nedobyli. Když husité viděli, že hrad nezískají útokem, zanechali tu 400 bojovníků, aby jej vyhladověli. Po sedminedělním obléhání se Bedřich i Hanuš Kolovratové rozhodli smluvit s husity smír a uzavřeli s nimi spolek a úmluvu věrně plnili. Zúčastnili se tažení polních vojsk i slavné bitvy u Domažlic 14. srpna 1431.
V té době byl hrad Libštejn také proslulým vězením, kde byli vězněni nejen poddaní z panství, ale i zajatí nepřátelští žoldneři a jiní nepřátelé až z Prahy. Hrad Libštejn byl hrad sice velmi pevný, ale při nastalé změně válečné techniky (použití střelných zbraní) bylo zapotřebí jej ještě více opevnit. V 16. století měl hrad 3 věže a baštu, v předhradí také 3 věže a na 20 obytných stavení s kaplí. Hradní pevnost se však brzy přestala vyhovovat novým nárokům na pohodlnější bydlení. Poslední majitelé se z hradu odstěhovali a již roku 1590 se uvádí jako pustý.
Nejbližší vlakovou zastávku najdete v Radnicích severovýchodně od Plzně, odkud ke hradu doputujete po zelené turistické značce za 10,5 km. Obdivovat mohutnou zříceninu lze i z vodní hladiny očima vodáků, kteří ocení pohostinnost zdejších břehů a ticho i klid tohoto místa.