Jídlo je pro mě na cestách nedílnou součástí celkového zážitku. A protože jsem na jídlo hodně vysazená, ráda ochutnávám co se dá. Nepál jsem si tedy užívala všemi smysly.
 

Opičí chrám

Nutno říct, že Nepál je chudá země a tak se místní stravují jednoduše a skromně. Samozřejmě pro turisty udělají co se dá a ve větších městech dostanete i jídlo evropského rázu.
No ale přece neletíte do Asie jíst evropské jídlo, že? 
 
1. Dal Bhat
Známé a populární jídlo v mnoha oblastech Asie, nejvíc však v Nepálu, Indii a Bangladéši. Dal Bhat je pokaždé trošku jiný, vždy však dostanete rýži (bhat), čočkovou polévku (dal) – která nemá s naší čočkovou polévkou nic společného ;), a různě upravenou zeleninu, maso, nebo tofu či sýr paneer.
Na tuhle dobrůtku jsem se obzvlášť těšila a užila si ji na maximum. Co se do mě vešlo.
Dal Bhat se jí jednou rukou, kterou si jídlo mícháte, nabíráte a vkládáte do úst. Sama jsem to na treku v horách takhle zkusila a je to úplně jiný zážitek. Když jíte jako místní, nejenže lépe nasajete lokální atmosféru, navíc taky lépe zapadnete.

 
2. Nepálské pivo
Jako správná češka jsem si nemohla nechat ujít nepálské pivo. Prodává se v láhvích nebo plechovkách o objemu 650 ml.
Hned ze startu jsem si dala pivo Everest, už jenom pro ten název. Další den pak přišlo na řadu pivo Nepal Ice, které mělo výraznější chuť než Everest. Nejlepší je ale podle mě stejně pivo Sherpa, které jsem si dávala na treku v horách.


 
3. Momo
Plněné taštičky momo dostanete buď smažené (doporučuji), nebo vařené v páře. Náplně jsou variabilní – od masových, přes různé variace zeleniny. Taštičky si namáčíte do pikantní omáčky.
Naprosto nejlepší jsou smažené momo plněné bramborovou směsí!

 
4. Vařené brambory s jačím máslem.
Pro mě nejlepší vyprošťovák z výškové nemoci. Lehce slané jačí máslo a vařené brambory na loupačku – vynikající kombinace! A když se to ještě zapije citrónovo-zázvorovým čajem, tak každá nemoc uteče!

 
5. Čínská polévka na nepálský způsob
Ani Nepál neuteče před klasickou čínskou nudlovou polívkou z pytlíku. Tady ji aspoň oživí čerstvou zeleninou. Nosiči prý dokonce chroupají samotné suché nudle, když nemají v horách možnost jiné stravy. (Na fotce zmiňované pivo Sherpa.)
 

 
6. Koření
Nepálci, stejně tak jako ostatní asiaté rádi používají různé koření pro dochucování nejen jídel, ale i nápojů. Často byly k jídlu podávány i čerstvé chilli papričky. Těm je dobré se nevyhýbat, vypálí totiž každý bacil v žaludku a ve střevech. 
 
 

 
7. Jogurt
Čerstvý, tradičně vyráběný jogurt chutná jako náš vanilkový Pribináček. Pokud budete mít někde možnost, tak ho určitě ochutnejte.

 
8. Rum Khukri
Tradiční nepálský rum chutná velice podobně jako náš Tuzemák. V malých placatkách to může být i skvělý dárek.

 
9. Čerstvá zelenina
Krásné, pečlivě obdělávané zahrádky najdete všude v horách. Čerstvá zelenina je tak součástí každého jídla.

 

 
10. Mezinárodní “dobroty”
Ani vysoko v horách nejste úplně odtržení od světa “tam venku”. Takže pokud vás chytne mlsná, vždy se dá sehnat něco dobrého – sladkého i slaného.

 
11. Kávička a sladké pečivo u Hermana Helmerse
V Phakdingu jsem se zastavila v místní pekárně na kávičku a nějakou sladkost. Majitel byl před časem v Německu a tak ho to uchvátilo, že po svém návratu v malé vesničce Phakding vybudoval prvotřídní pekárnu Hermann Helmers.

 
12. Panipuri
Žena do skořepinky z jakéhosi těsta nabírá směs brambor a koření, přelije octovou tekutinou, která vypadá jako voda z řeky a už vám dobrotu podává. Pokud zaváháte příliš dlouho, než si jídlo vložíte do úst, oplatková skořápka začne vlhnout a pravděpodobně se vám rozpadne v ruce.
Bylo to vynikající a až rok po návratu z Nepálu jsem zjistila, jak se tato dobrota jmenuje. Hned bych si dala znovu.

 
13. Smažené brambory se zeleninou a jačím sýrem
Když se přejí rýže, přichází na řadu brambory. A s jačím sýrem je to naprostá lahůdka.

 
14. Indická placka naan s vaječnou omeletou
Nesmrtelná klasika, která se jen tak neomrzí. Placku i omeletu jednoduše zavinete do ruličky a snídaně je hotová!

 
15. Čang
Rýžové pivo nasládlé chuti, vzdáleně připomínající náš burčák. V horách jsem se do tohohle vynikajícího pití úplně zamilovala. Říká se, že je to skvělý lék na nachlazení a podobné nepříjemnosti.

 
16. Tibetský chléb
Smažená placka připomínající vzdáleně náš (maďarský) langoš. Jí se naslano, nebo třeba pokapaný medem.

 
Dobrou chuť

foto: Jiří Krug

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account