Na toto místo jsem byla hodně zvědavá a velmi jsem se sem těšila. Mám ráda křížové cesty a místa, kde se tak trošku zastavil čas. Jen škoda, že v době naší návštěvy nám počasí moc nepřálo, být sluníčko, jistě bychom si to zde užili ještě o něco víc.

Na sever od Mníšku pod Brdy se nalézá návrší Skalka, poutní místo s kostelíkem sv. Máří Magdalény. Ten byl vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby – klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy.

Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, po 10 letech od rekonstrukce byl zdevastován a zcela opuštěn.

Teprve na konci 80. let (20. století) se na Skalku začal vracet stavební ruch a budovy byly zvolna nákladně opravovány. V současné době je částečně opravena kaple sv. Máří Magdaleny a dokončena oprava kláštera. Klášter byl prakticky znova postaven na zbytcích dřevinami zarostlých základů a obvodových zdí. Křížová cesta  se 14 zastaveními je též částečně opravena.

Areál je volně přístupný k procházce po celý rok. Od dubna do října se zde konají výstavy a koncerty.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account