Při našem společném velikonočním putování po místech, která jsou nějakým způsobem spojená s Ježíšem Kristem, jsme došli až sem, k chrámu Božího hrobu na pahorku Golgota, kterému se také říká hora Kalvárie.
Jak tedy dnes vypadá ono místo, o kterém se dočteme ve všech evangeliích Nového zákona, místo, které si křesťané připomínají každoročně hlavně na Velikonoce?
Golgota znamená hebrejsky Lebka. Býval to kdysi holý kopec za hradbami Jeruzaléma, který sloužil jako popraviště. Na místě, kde měl stát Kristův kříž, byl postaven kostel už ve 4. století našeho letopočtu za císaře Constantina, prý z popudu jeho matky sv. Heleny.
Kostel byl mnohokrát přestavován a dnes na tom místě stojí veliký chrám. Denně sem proudí věřící všech křesťanských církví, aby se pomodlili u Kristova hrobu. 
Na místě, kde byl ukřižován, je veliká stříbrná plastika umučeného Ježíše Krista. U paty jeho kříže je v podlaze chrámu malý kruhový otvor. Kdo chce, může se zde dotknout skály, na které kdysi kříž stál. Věřte mi, že každý, kdo přijde až sem, jedno, jestli mladý nebo starý, slavný nebo neznámý, naprosto každý před křížem poklekne, aby se mohl skály, toho mystického místa, dotknout! Neviděla jsem skutečně nikoho, kdo by jen prošel kolem.
Není to jen kříž, co na vás v chrámu určitě zapůsobí! Je zde plochý kámen, na který podle tradice položili Kristovo tělo, poté co byl sňat z kříže. U kamene je pořád plno, stále se tu někdo modlí. Lidé na kámen pokládají svoje křížky, fotografie, osobní věci … protože věří, že jim bude požehnáno. 
Uprostřed chrámu stojí malá svatyně, právě zde je podle tradice hrob, do kterého bylo podle evangelií uloženo tělo Ježíše Krista po jeho ukřižování a ze kterého třetího dne vstal z mrtvých. Před svatyní je stále dlouhá fronta, protože každý touží se podívat až dovnitř. 

Zatímco Ježíš Kristus “patří” všem křesťanům, s chrámem Božího hrobu se to má úplně jinak. Spory o to, komu, které křesťanské církvi, patří chrám a kdo se bude starat o Kristův hrob byly v historii tak ostré, že v roce 1852 skončily kompromisem. Největší části chrámu patří římskokatolické církvi, řecké pravoslavné církvi a arménské apoštolské církvi a aby byl tento paradox dokonalý, tak správu nad celým chrámem, nejdůležitějším křesťanským chrámem vůbec, tak tuto správu mají na starosti muslimové! A tak každý den ráno pověřený muslim chrám odemyká a večer zase na petlici zamyká.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account