Korouhev kostela v Budišově

– nejvyšší korouhev v České republice

Na věži renesančního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda v Budišově na Třebíčsku je umístěna největší otočná korouhev v České republice. Má výšku 4,2 m, šířku 2,5 m a váží 440 kg. Pozlacená korouhev, zářící do daleka, je z mědi a zdobí ji vyobrazení Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda. Jedná se o druhou největší korouhev na světě. Budišovská korouhev u nás nemá obdobu, větší se nalézá až ve španělské Seville. Korouhev, vysokou 414 cm, širokou 250 cm o váze 400 kg otáčející se kolem železné žerdi zakotvené ve vazbě věže, zhotovil mistr pasířského řemesla pan Andrle z Rájce.


Další raritou je fakt, že zatímco v jiných případech se otáčí na korouhvích jenom prapory, v Budišově se natáčí podle větru korouhev celá. Původně byla ze železa, na věž byla umístěna v roce 1722, kdy byl Budišov majetkem šlechtického rodu Paarů. Originální korouhev byla nahrazena replikou z mědi v roce 1982.

Poté, co ji 19. ledna 2007 poškodily nárazy ničivého orkánu Kyrill, musela korouhev své místo na chvíli opustit. Roku 2012 byla opravena, pozlacena a vrácena na věž kostela.

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account