Jeskynní malba v Kateřinské jeskyni
– nejstarší kresba v České republice
V Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu se nachází vůbec nejstarší kresba na našem území. Jde o “černé čáry” na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Vědci se domnívají, že čarami byl kámen patrně umělecky dotvořen před 7 000 lety coby kultovní místo v době kamenné.
V Kateřinské jeskyni je několik maleb, a to od období pravěku, kdy vstup do ní obývali lovci a později pastevci, jimž Hlavní dóm zřejmě sloužil jako svatyně, až po 18. století, kdy už tam lidé zanechávali své podpisy. Za využití radiouhlíkové metody C14 vědci zjistili, že pravěké malby jsou staré 7000 – 6200 let. Nejstaří malbou je právě ta “z Mozku”. Barvivo obrazce bylo vyrobeno z popela, tedy ze spáleného dřeva. Zůstaly v něm organické vzorky, z nichž bylo možné určit stáří malby.
I když je současné generaci smysl této kresby nejasný, podle archeologů jde s největší pravděpodobností o místo, kde se uskutečňovaly duchovní obřady. Kresba na mohutném kameni leží na konci Hlavního sálu. Návštěvníci mohou kámen o rozměrech zhruba 2 x 1 m vidět při zpáteční cestě jeskyní. Když se znovu dostanou do Hlavního dómu, nachází se po levé straně.