Před pár týdny jsme s manželem byli na víkendovém pobytu na Jizerce – nejchladnější obci u nás. Měli jsme štěstí na počasí, ten víkend dosahovaly teploty v nížinách k 35 stupňům, tak zde nahoře bylo o takřka 10 stupňů méně, takže ideální počasí na turistiku.
Ještě v pátek po příjezdu jsme se vydali na vrchol Bukovce, abychom si prohlédli Jizerku z výšky. Cesta byla pohodová, až posledních cca 350 metrů jsme si užili poměrně strmého stoupání. Každopádně ty výhledy v závěru stály za to.
Bukovec (1005 m n. m.) je výrazný čedičový vrch na východním okraji Jizerských hor, v okrese Jablonec nad Nisou. Svým výrazným kuželovitým tvarem tvoří dominantu horské osadě Jizerka. Díky čedičovému podkladu se na vrchu vyvinula bohatá flóra. Zajímavosti místní přírody popisuje naučná stezka. Bukovec je jednou z největších čedičových kup v Evropě.
Bukovec je chráněn jako přírodní rezervace s rozlohou 30 ha, hranice rezervace kopírují úpatí hory. Hora je ojedinělým neovulkanickým útvarem v krkonošsko-jizerském masívu. Důvodem vyhlášení rezervace jsou především raritní čedičové výlevy. Vlastní útvar Bukovce tvoří vypreparované čedičové těleso z olivinického nefelinitu, na jihovýchodním a severovýchodním svahu se vyskytují suťová pole.
Předmětem ochrany je rovněž pestrá lesní květena (několik druhů je endemitních) a různé druhy horského lesního porostu. Pod vrcholem Bukovce jsou patrny stopy po důlní činnosti a starých lomech.