Malá hornická osada, která vznikla koncem 13. století na pomezí Moravy a Slezska, se záhy proměnila v horní město. V okolí se těžilo stříbro a olověné rudy, v současnosti ovšem Budišov nad Budišovkou známe zejména díky těžbě břidlice, muzeu břidlice a naučným břidlicovým stezkám. Co musíte vidět v Budišově Dominantou města v malebné kotlině mezi Oderskými vrchy a pohořím Nízkého Jeseníku je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, pozornost si zaslouží i barokní kamenný most se sochou sv. Jana Nepomuckého
. U něj stojí vodní mlýn a právě v něm najdete Muzeum břidlice se zajímavou expozicí, štípárnou a interaktivní zahradou. Ačkoli břidlici časem nahradily jiné materiály, těží se tu dodnes. Břidlici z okolních lomů tak například najdete na střeše Národního divadla v Praze. Příběh smírčího kříže U jižní strany kostela Nanebevzetí Panny Marie stojí dvě zvláštní památky, kamenná stéla a smírčí kříž.
Ten podle pověsti nechal postavit místní rychtář po násilné smrti svého věřitele, opavského apatykáře. Lékárník si přišel pro vypůjčené peníze, ale na zpáteční cestě jej údajně zabil neznámý vrah. O pěti nezřetelných důlcích v pravé horní části kříže jiná pověst říká, že jsou kouzelné, ale o detailech čím a jak kouzlo vyvolat legenda bohužel mlčí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account