Po prohlídce a procházce venkovní expozicí botanické zahrady se dostáváme dovnitř do pavilonů. Nejprve si projdeme a prohlédneme její přízemí.
Zde se nachází vstupní pavilon a následně sedm skleníků, které jsou rozmístěny kolem menšího prostoru s akvárii. A tak postupně navštívíme: Pavilon C – Australis, Pavilon D s masožravými rostlinami, Pavilon E – Neotropis, Pavilon F s velkými kaktusy, G – Pavilon Paleotropis.
Pavilon H zaměřený na pravěk, v jeho předsálí je několik vitrín s krásnými zkamenělými dřevy. Dosud žijící stromovité i šplhavé kapradiny, největší česká sbírka vranečků (Selaginella), obří jihoamerická přeslička, cykasy z doby dinosaurů, to vše je doplněno ucelenou kolekcí paleobotanických dokladů všech důležitých vývojových stupňů, jež se v živé podobě nezachovaly. Příslušné zkameněliny jsou ve vitríně při vchodu do pavilonu. Zkamenělá dřeva mezi rostlinami jsou skutečná. Zvuková kulisa, zajišťovaná vodopádem, není přehrávána z kompaktního disku. Veškeré rostlinné objekty jsou skutečné, v žádném případě nejde o někdy používané modely z plastu.
Nejkrásnější z pohledu návštěvníka bude nejspíš Pavilon květnice, kde jsou k vidění nádherné kvetoucí kamelie v mnoha druzích, je zde vytvořena jakási “japonská” scenerie, tvořená rybníčkem s barevnými kapry. Zahlédly jsme i plodící citrusovník.