Tak jako k velikonočním svátkům patří vajíčka, k Vánocům kapr a bramborový salát, tak ke svátku svatého Martina, který připadá na 11. Listopadu, neodmyslitelně patří husa. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku svatomartinského hodování a dozvíte se i něco o historii této krásné tradice.
 
Svatomartinská husa patří již od pradávna k naším tradicím, které se ve spoustě rodin, ale i restauracích udržely dodnes. O tom jak to s husou bylo, se tradují hned dvě legendy. Podle jedné husy rušily mši svatého Martina natolik, že byly odkázány na pekáč. Podle druhé se tvrdí, že se svatý Martin schovával ze skromnosti před svým jmenováním biskupem mezi husami. Husy ale tolik kejhaly, že jej prozradily. A skončily jak jinak než na pekáči. Ať je to tak nebo tak, anebo ještě nějak úplně jinak, můžeme si díky husám pochutnat na výborném pečeném masíčku, které otevírá zimní hodování.
 


  
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.
Aby mohlo nést víno značku Svatomartinské, musí být vyrobeno z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, od roku 2010 také Muškát moravský (bílá vína), Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína) a od roku 2013 ještě Zweigeltrebe (růžová vína) na území České republiky a musí projít hodnocením nezávislé komise. Ta naslepo posuzuje standardním stobodovým systémem vlastnosti vína, jakými jsou vzhled (čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie), chuť (intenzita, čistota, harmonie, perzistence) a celkový dojem z vína.
Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj. Bílé Svatomartinské víno je svěží, vyrovnané, ovocité víno s příjemnou vůní, má zelenkavě-žlutou až nazlátlou barvu a vyvážený obsah kyselin a cukrů. Svatomartinské růžové a klaret se vyznačují odstíny růžové až cibulové barvy. Jsou to rovněž svěží vína s ovocnými tóny, jemnou tříslovinkou a příjemnou kyselinou. Červené Svatomartinské víno se vyznačuje rubínovou až granátovou barvou a doprovází jej ovocitá či jemná květinová vůně, v chuti je hladce sametové a harmonické.
Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. V posledních letech obliba Svatomartinských vín překročila hranice Česka a Svatomartinská vína tak měli možnost ochutnat také občané a návštěvníci Slovenska, ale třeba i vzdáleného Japonska. Také řada restaurací přijala obnovenou tradici Svatomartinského vína za svou a každoročně připravuje Svatomartinská menu. Stejně tak v obchodech a vinotékách se Svatomartinská vína poprvé objevují až 11. listopadu.
 

 
 
Zdroj: WIKIPEDIE a https://receptyprokazdeho.cz/clanky/svatomartinska-husa/
Zdroj obrázků: vyhledávač GOOGLE.CZ

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account