Kurkuma – tradiční bylina (nejen) ayurvédského léčitelství, kterou Asie miluje. A není se čemu divit..
Už jste o ní slyšeli? Zlatavá, hřejivá kurkuma…
Pokud ano, tak jistě dobře víte, o jaký poklad se jedná.
Pokud ne, pojďte si přečíst čím to je, že je o ni takový zájem a vyzkoušejte některý z mých kurkumových receptů.
Já jsem se s kurkumou pořádně (myšleno vědomě, uvědomělě) setkala teprve na Srí Lance, v ayurvédských zahradách, kde mi bylo nejen vysvětleno o jaký poklad se jedná, ale také jsem si domů vezla nějaké ty ayurvédské léčivé směsi.
Kurkuma, anglicky turmeric, někdy se jí také říká indický šafrán.
Zlatavý prášek s vysokým obsahem blahodárného kurkumínu se získává ze sušeného kořene kurkumovníku dlouhého a má protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Funguje jako přírodní antibiotikum a podporuje imunitní systém. Mimo jiné také dokonale uklidní bříško, ať už vás trápí z jakéhokoliv důvodu. Podpoří zažívací systém, přivolá zpět ztracenou chuť k jídlu, působí proti nadýmání, napraví nepravidelnou menstruaci a zmírní i poporodní bolesti. Kurkuma má desítky dalších obdivuhodných účinků a asijských zemí je nezbytnou součástí tradiční medicíny.
Tělo užitečné látky vstřebává nejlépe v kombinaci s olejem, proto se nebojte špetku kurkumy přidat i do jídla. Také černý pepř několikanásobně zvyšuje vstřebatelnost.
Pozor: Kurkumín je silné barvivo a může po sobě zanechat žluté stopy. Buďte tedy při používání opatrní. Obecně se doporučuje 1 lžička kurkumy denně, ne více. Obezřetní by měli být lidé užívající léky na ředění krve.
Kurkumový čaj proti nachlazení a jiným neduhům
-
cca 2 cm zázvoru
lžička medu
čtvrt lžičky kurkumy
citron
špetka černého pepře
Zázvor oloupejte, nakrájejte na tenké plátky a zalijte v hrníčku horkou, ne vařící vodou. Nechejte přikryté 5-10 minut luhovat. Vymačkejte trochu šťávy z citronu, přidejte med, špetku pepře a kurkumu a smíchejte. Vzniklou pastu přidejte do přecezeného výluhu ze zázvoru.
Recept lze upravit podle vaší chutě. Vynechejte med, pokud neradi sladíte. Vynechejte zázvor, pokud vám nesedí a místo něj použijte třeba špetku skořice anebo pomeranč. Také si můžete pastu z kurkumy, medu a citronu přidat do svého oblíbeného černého čaje. Fantazii se meze nekladou.
Kurkuma latté aneb zlaté mléko
-
300 ml rostlinného mléka (mandlové, sójové, kokosové, rýžové…)
lžička medu
půl lžičky skořice
lžička kurkumy
špetka černého pepře
cca 1 cm zázvoru
V kastrůlku povařte rostlinné mléko spolu se všemi ingrediencemi. Přiveďte k varu a ihned podávejte.
I tento recept si můžete upravit podle svých preferencí. Vynechejte med nebo zázvor, pokud vám nedělají dobře. Nakombinujte si intenzitu chutí přesně podle sebe.
Jak do čaje, tak i do latté můžete přidat půl lžičky kokosového, nebo jiného oleje pro zlepšení vstřebávání účinných látek.
Dýňová polévka s kurkumou
-
1 dýně hokaido
3 středně velké brambory
2 menší mrkve
bujón, nebo zeleninový vývar
2 cm zázvoru
sůl
pepř
dýňová semínka
dýňový nebo olivový olej (nebo jiný dle chuti)
kurkuma
15% smetana na šlehání
Dýni omyjeme, rozkrojíme na půl a zbavíme semínek. Rozkrájíme na hrubší kousky a vložíme do hrnce. Přidáme oloupané brambory i mrkev, obojí také rozkrájené na větší kousky. Přidáme dvě kostky zeleninového bujónu, trošku soli a zalijeme vodou tak, aby zelenina byla ponořená. Voda stačí opravdu jen do stejné úrovně se zeleninou, jinak bude polévka moc řídká. Přikryjeme pokličkou a vaříme do úplného změknutí.
Pár minut před koncem varu přidáme oloupaný kousek zázvoru. Jakmile zelenina změkla, vypneme vařič a rozmixujeme vše do hladka tyčovým mixérem. Podle potřeby dochutíme solí, eventuálně troškou vegety.
Polévku rozdělíme do talířů, posypeme opraženými dýňovými semínky, přidáme pár kapek oleje a pár kapek smetany, posypeme špetkou kurkumy a pepře.
Kurkuma má desítky a desítky obdivuhodných účinků a jistě se stane i vaším společníkem nejen v sychravých dnech.
Tak ať vám chutná!