88

Mužské křestní jméno Ladislav má slovanský původ. Jedná se o jednu z variant jména Vladislav. Stejně jako toto jméno se i Ladislav vykládá jako „slavný vládce“, „slavný svou vládou“.

Jméno Ladislav má mnoho tváří, mnoho tváří může mít i jeho nositel. Nikdo mu však nemůže odepřít slávu a moc, která je skrytá v jeho jménu.

Mužské křestní jméno Ladislav má i ženskou variantu v podobě jména Ladislava. Významově příbuzné je i se jmény Vladislav a Vladislava. Domácky se jméno užívá jako Láďa, Laděk, Ládin, Ladík, Laco, Sláva nebo Slávek. Jméno Ladislav se užívá i ve slovenštině, také ruštině nebo srbochorvatštině. Německá, švédská nebo latinská podoba jména je Ladislaus. Maďarština jméno užívá jako László.

V naší zemi žije v současnosti kolem 70 tisíc mužů tohoto jména.

Nositeli jména byli dramatik Ladislav Stroupežnický, herci Ladislav Pešek nebo Ladislav Smoljak, režisér Ladislav Rychman, filosof a spisovatel Ladislav Klíma nebo spisovatel Ladislav Fuks. V současnosti ho nosí herci pánové Ladislav Frej, Ladislav Županič, Ladislav Potměšil či Ladislav Mrkvička. Nosí ho současný mladý oblíbený cestovatel Ladislav Zibura. Patří bývalému skvělému fotbalistovi Ladislavovi Vízkovi.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account