216

Ženské křestní jméno Martina má původ v latině, stejně tak i jeho mužský protějšek Martin. Jména souvisejí s římským bohem války, který se nazýval Mars. Jméno Martin, resp. Martina vzniklo z římského slova „Martinus”, které je přídavným jménem k Martovi. Překládá se tedy jako „náležící Martovi”, „náležící bohu války”, přeneseně pak i jako „bojovnice” nebo „bojovná”.

Žena jménem Martina je dle významu svého jména bojovnicí, má v sobě sílu, moc a odvahu. Po dobrém či po zlém tak Martina dokáže dosáhnout všech vytyčených cílů.

Ženské jméno Martina má i mužskou alternativu ve jménu Martin. Významově je příbuzné i se jménem Marcela. Domácími podobami jména jsou Martinka, Martička, Marti, Marťa, Máťa, Martuška, Martinečka, Marťulinka, také Týna, Týnka apod.

Jméno Martina se vyskytuje i v mnoha dalších jazycích, zdaleka ho neužívá pouze čeština. Najdeme ho i ve slovenštině, ruštině, maďarštině, také němčině, švédštině nebo italštině. Ve Španělsku se jméno užívá jako Martina i jako Martína, v Portugalsku pak jako Martinka. Francouzština jméno zná jako Martine, stejně tak i dánština nebo norština. Anglickou mutací jména je také Martine, příp. Martina.

Jméno Martina bychom v naší zemi našli u takřka 78 000 žen.

Jméno Martina u nás proslavily hlavně výtečné sportovkyně, česká rychlobruslařka, mistryně světa, světová rekordmanka a olympijská vítězka Martina Sáblíková, česko-americká tenistka Martina Navrátilová či česko-švýcarská tenistka Martina Hingisová. Nosí ho zpěvačka a herečka Martina Pártlová a herečky Martina Randová, Martina Menšíková, Martina Preissová, Martina Hudečková či Martina Adamcová.

  

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account