212

Ženské křestní jméno Amálie (nebo také Amalie, příp. Amalia) bývá spojováno buď s latinským, nebo s germánským původem. Původ jména Amálie dle některých vědců souvisí s latinským slovem „amare“ – v překladu „milovaná“ nebo „milá“. Mělo by tak stejný význam jako počeštěná verze jména – Libuše. Dle jiných teorií jméno pochází ze staroněmeckého slova „amal“, které se překládá jako „pracovitá“. Přehlédnout se nedá ani formální podoba s indickým jménem Amala, které se ze sanskrtu překládá jako „čistá“ nebo „ryzí“.

Jméno Amálie dýchá elegancí, dle svého významu pak i láskou a čistotou. Rozhodně má své kouzlo. Není divu, že u nás je jméno spojováno i s pohádkovou vílou Amálkou.

Jméno Amálie je ryze ženské. Mutacemi jména jsou i Amalie nebo Amalia. Někdy bývá mylně dávána do souvislosti i se jménem Amélie, které však má jiný základ (jako původ je stejný jako původ jména Emílie). Domáckými variantami jména jsou Amálka a Málinka, dále také Mála, Málka nebo Mali. Jako Amália jméno používají Slováci, zkráceně Amalia pak i Italové, Španělé nebo Poláci. Němci pak znají jméno jako Amalberga nebo Amalie. V Rusku se užívá jako Amalija, ve Francii verze známá z Česka, tedy Amélie.

Obliba tohoto jména v posledních letech pomalu stoupá, v současnosti v naší republice žije zhruba 6300 žen a dívek tohoto jména.

Asi nejznámější českou Amálií je víla Amálka, pohádková postavička Václava Čtvrtka. Také česká spisovatelka Amálie Kutinová je slavnou nositelkou tohoto jména. Mezi nositelky jména patří mladá vodní slalomářka (22 let) Amálie Hilgertová, juniorská mistryně, jejíž tetou je dvojnásobná olympionička Štěpánka Hilgertová či mladinká herečka Amálie Roznětínská.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account