99

Bořek je zkrácenou podobou jména Bořivoj. Vychází, stejně jako jméno Bořivoj, ze dvou staroslovanských slov – „boroti“ („bojovat“) a „voj“ („vojsko, vojáci“). Bořek se tak dá významově přeložit jako „velitel vojáků, „ten, kdo vede vojsko do boje“.

Jméno Bořek se vyskytuje i ve své původní staroslovanské variantě Bořivoj. Ženská forma jména neexistuje. Domácky se Bořek označuje jako Bořa, Bořík nebo Bořeček.

Jméno v naší zemi není moc užívané, našli bychom ho zhruba u 6 stovek mužů.

Nejznámějším nositelem tohoto jména byl bezesporu Bořek Šípek – světoznámý český výtvarník, architekt, designér a vysokoškolský učitel, známý zejména jako tvůrce skleněných uměleckých objektů a nábytku nebo jako hlavní architekt správy Pražského hradu z období prezidenta Václava Havla. Byl také uměleckým ředitelem společnosti Czech Deco Team – sdružení architektů, designérů, výrobců a dovozců designového nábytku, kteří se rozhodli spolupracovat na společných realizacích a přispět k propagaci českého designu. Jeho poslední partnerkou byla zpěvačka Leona Machálková, mají spolu syna Artura.

Dále jméno náleželo Bořku Zemanovi – českému malíři, sochaři, medailérovi a pedagogovi. Vytvářel sochy medaile, reliéfy, věnoval se malování obrazů, grafice, ilustroval knihy.

Nejznámějším nositelem jména v současnosti je nejspíš Bořek Slezáček, moderátor, herec, hudebník a producent. Proslavil se zejména prostřednictvím svých ještě slavnějších partnerek. Jeho bývalou přítelkyní je moderátorka Tereza Pergnerová nebo modelka Alena Šeredová. Jeho bývalou manželkou je světově úspěšná modelka Simona Krainová.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account