Krásné počasí vás přirozeně svádí k trávení času venku. Stačí ale chvilka nepozornosti a místo šťastných chvilek vás čeká každoroční peklo. Víte, jak se účinně chránit proti komárům a klíšťatům?
Někteří z nás mají štěstí a už si ani nevzpomenou, kdy naposledy je potrápilo klíště či komár. Většina populace však vede s těmito hmyzími protivníky nelítostný boj. Nejenže vám štípanec od komára či klíště může značně znepříjemnit den, obě situace do vašeho života taktéž přináší zvýšené riziko nákazy některou ze vzácných nemocí. Jmenovat můžeme například lymeskou boreliózu, encefalitidu nebo malárii.
Pokud se chystáme do přírody nebo třeba na zahradu či do parku, je vhodné použít repelent. Funguje proti bodavému hmyzu, jako jsou komáři, muchničky, ovádi, vosy nebo mravenci, a odpuzuje také nebezpečná klíšťata. Jde o účinnou prevenci, aktuální od jara až do podzimu.
Mírné zimy zvyšují výskyt klíšťat i hmyzu obecně. V případě, že k bodnutí dojde, je vhodné použít speciální přípravek k ošetření postiženého místa.
Jak se chránit?
Léto nám nejčastěji znepříjemňují právě komáři a klíšťata, která se v posledních letech nekontrolovatelně přemnožila. Každý pobyt v přírodě tedy značně zvyšuje pravděpodobnost, že si nezvaného hosta přinesete až domů. Jak tedy na ně?
Komáři
Komáry můžete odpudit klasickým repelentem, který koupíte v každé drogerii. Pokud už vás komár “dostane”, doporučujeme gel po bodnutí hmyzem. Ten umožňuje správné ošetření místa vpichu. Zabráníte tak svědění nebo pálení a následnému škrábání. To může být natolik intenzivní, že dojde k narušení povrchu pokožky a nechtěnému vniku infekce. Gel příjemně chladí a má mírné znecitlivující účinky.
Pokud ale nejste zastánkyní chemie, můžete si repelent připravit i doma. Mezi nejznámější z nich patří například výluh z hřebíčku, který můžete připravit jak z hřebíčku drceného, tak z celého. Hřebíček ponořte na několik dní do stoprocentního lihu. Roztok pak aplikujte na kůži. Dalším osvědčeným trikem je octová tinktura s levandulí. Levanduli zalijte horkou vodou a přidejte několik lžic octa. Jako možná varianta levandule skvěle poslouží i rozmarýn.
Mějte však na paměti, že tyto prostředky se mohou vyznačovat nižší účinností v průběhu dne a neochrání vás proti klíšťatům.
Klíšťata
Nejlepší ochranou proti klíšťatům je vhodný oděv. Je nám ale jasné, že v létě se vám nechce potit v dlouhých kalhotách a pevných botách. My naštěstí známe i příjemnější způsob, jak se tohoto nechtěného návštěvníka zbavit.
Bude vám stačit obyčejný rostlinný olej, olej z růže a trocha vody, které spojíte v rozprašovači dohromady. Během dne ho pravidelně rozstřikujte na kůži. Pokud preferujete svěžejší vůni, můžete smíchat vodu s citronovou šťávou.
Stejně jako v předchozím případě platí, že se nejedná o přípravky vždy stoprocentní, protože neobsahují pesticidy.
Když už se klíště přisaje…
Když už se ale klíště přisaje, nedá se nic dělat. Škodě můžete zabránit už jen vhodným způsobem, jak se tohoto potížisty zbavíte.
Zapomeňte na tradiční ‘‘vytočení‘‘ klíštěte. Tímto pohybem klíštěti utrhnete tělo a obsah jeho střev transportujete přes hlavičku přímo do rány. Místo toho postižené místo vydezinfikujte a přes kapesníček či za pomoci měkké pinzety klíště vyviklejte ze strany na stranu. Jakmile se klíště pustí, ránu opět vydezinfikujte.
Foto: Shutterstock