Máte doma chorobného žárlivce?
Podezřívá Vás neustále z něčeho, i když nemá reálný důvod?
Zažíváte prohrabávání osobních věcí, sledování telefonů, trapné situace, kdy si myslíte, že mu/ji reálně přeskočila mysl?
Máte pocit k žárlivcovi, že je směšný?
Ano, tak to můžete skutečně žít s chorobným žárlivcem.
Žárlivost může přicházet plíživě a to tak, že si toho zpočátku ani nevšimnete.
Neustálé vyptávání kde jste byl/a, kdy vyhodnocujete tuto přiměřenou zvědavost jako galantnost je mnohdy jen pouhá zástěrka mít Vás pod kontrolou.
Ano, žárlivec Vás chce mít jako na monitoru, vědět kam a s kým se pohnete a zamezit, podle něj, neustále hrozící nevěře. To, co se na začátku vztahu zdá jako zájem a ohleduplnost, později bývá otravující a nesnesitelné…
Někdy jako spouštěč žárlivosti je neadekvátní „obyčejná škodolibá věta“ od přátel, kolegů, sousedů.
Někdy to může vyprovokovat anonymní telefonát, sociální sítě … anonym …
Co žárlivcovi dovolit a co už je za hranou?
V našich zemích je „přípustná“ žárlivost u partnera, kdy je u toho druhého prokázána nevěra (proč se nevěra stala, je pak otázkou sama pro sebe).
Většina chorobných žárlivců má přepnutý modul a je u něho prokázaná nevěra cokoliv, co si může nějak demagogicky spojit.
Jeho/její mozek hledá spojitosti, utváří si smyšlené pochody a představy a tím začíná tvrdé pronásledování druhého partnera.
Sníží se ke věcem, nad kterými můžete kroutit hlavou, ale žárlivci to dává smysl a jen se utvrzuje ve své pravdě.
Žádné „proti“ argumenty nejsou akceptovány.
Tady je rada drahá, ale pokud chcete mít zachován zdravý rozum, je dobré na jeho/její smyšlenosti a dedukce nereagovat, i když žárlivec se svého potvrzení domáhá všemi možnými i nemožnými způsoby.
Může to být laskavost, pláč, litování se, výčitky, ale bohužel i domácí násilí.
To už je neomluvitelné a záleží, jak který „poškozený“ partner toto vstřebá.
Další nepřiměřená žárlivost je, kdy partner projevuje své negativní pocity i po léta uzavřené nevěře a čas od času to druhému partnerovi vyděračsky připomene.
Tak to také není v pořádku, neboť pokud partneři nevěru společně překonali, neměli by se k ní už vracet.
Pozor milé dámy a pánové na sem a tam nevhodné výčitky a připomínání situace, to se pak můžete dostat za hranu, kdy Vám druhý partner i po letech ukáže záda!
Z čeho vychází patologická žárlivost?
Může vycházet z mnoha prožitků a problémových rysů osobnosti. Může to být i pocit méněcennosti, nezdravá sebeláska, rivalita, zbytnělé ego, vztahovačnost, přesun viny za své chování na partnera, hysterické sklony, převzetí chování jednoho z rodičů, nejistota, strach z opuštění … toto chováni však doma nemůžete změnit a vždy patří do rukou odborníků, kteří zacílí na skutečný problém osobnosti…
Žárlivec má mimořádné nároky na partnera, často lásku zaměňuje za vlastnictví.
Žárlivost do vtahu patří, ale musí být s mírou … takové hezké žárlení, které má v sobě jiskru a žádostivost u toho druhého.
Jestliže se to přehoupne do skutečného teroru, kdy nevíte odkud zase … CO? přiletí a trpí s tím celá rodina, je na místě vyhledat odborníka.
Ale nezapomeňte, že dobrovolně … a ano, žárlivec si svoji patologii neuvědomuje, vždyť on má přeci důkazy a je v právu!
Tady můžete oslovit odborníka Vy sám/a… alespoň v klidu prodiskutujete své pocity a pokusíte se najít cestu sám v sobě.
Trvání patologického stavu ve Vašem partnerství – život v napětí, Vám časem přinese negativní změny v psychosomatice a můžete onemocnět vším možným a nemožným.
Vězte, žít se se žárlivcem, je jako žít v pekle a v pekle se žít nedá…
Jak už jsme uváděla, žárlivost bývá motivem velkého domácího násilí a dokonce poloviny vražd mezi manželi.
Někdy to končí sebevraždou, kdy pronásledovaný už neunese psychický tlak.
Na závěr bych dodala zkušenost jednoho rodinného právníka… pokud se žárlivost přesune do nezdravých poměrů, pokud nastupuje domácí násilí, pokud nastupuje šikana a psychický teror, může se stát cokoliv.
Člověk se přestane v afektu chovat jako inteligentní tvor a klesne na základní lidské pudy … a tím je občas velká rodinná tragédie, a to i u velmi inteligentních a vzdělaných lidí.
Statistiky mluví jednoznačně…
Je na každém z Vás, jak se zachováte a omluvíte patologickou žárlivost u partnera, ale mnohdy tyto vztahy skutečně končí, neboť nepřináší nic pozitivního…
Stáňa, zdravotní a vztahový konzultant