Léto je čas dovolených, pohody, relaxování. Je obdobím, kdy se plánují různé výlety a cesty za odpočinkem. Bohužel k tomu všemu patří také běžný cestovní stres a cestovní horečka, která dokáže pěkně potrápit. Skoro každý z nás zažil pocit sevřeného žaludku před cestou, kdy se pořád ujišťujeme, zda jsme na něco nezapomněli. 

Jaké jsou příznaky cestovní horečky? 

– nervozita 
– bolesti břicha 
– zvracení 
– točení hlavy 
– nespavost 
– náladovost 
– nechuť k jídlu 
– touha se na všechno vykašlat 
– strach, že něco zapomenete 
– panika 
– chaos a zmatek, kdy nevíte co dříve udělat 
– křičíte po dětech, manželovi a každém, kdo vám přijde zrovna do cesty 
– děsí vás představy (ze ztráty kufrů, pádu letadla, zapomenutí dokladů doma, zloději) 

Prevence a rady, jak si poradit s přípravou na dovolenou a s cestovní horečkou

    Snažte se zůstat v klidu a nestresovat. Podle lidového lékařství a přírodní medicíny pomáhá proti stresu voda z čerstvě vymačkaných citrónů nebo čistá citrónová šťáva, také uvolňuje vdechování vůně levandule, máty, jablka, grepu, santalu, žvýkání zázvoru. Někomu pomáhá žaludeční čaj, relaxační hudba, koupel.
    Rozhodujte se podle toho, kam cestujete, k moři potřebujete jiné věci než pod stan, pokud jste už na stejném nebo podobném místě byli, udělejte vše stejně jako tehdy, jen se snažte vyvarovat minulých chyb. V případě, že máte čas na přípravu a balení, vše si pěkně rozvrhněte do etap dle důležitosti. 
    Jedná se o rychlou, bleskovou akci? Napište si stručný seznam, co nechcete zapomenout – doklady, peníze, oblečení, věci osobní potřeby, cestovní pojištění, zajištění domácnosti a jiné. Pak se snažte vše vyřídit, přesně podle seznamu. ▪ Udělejte si na sedačku nebo stůl, samostatné kupky: oblečení, kosmetika a osobní věci, které chcete sebou, přichystejte si doklady a proveďte kontrolu jejich platnosti.
    Nachystejte si léky, které užíváte, náplasti, něco na případné popáleniny ze slunce, repelent proti hmyzu, dezinfekci na rány, přikrývky hlavy, tabletky proti bolesti. Při některých cestách do zahraničí je lepší mít sebou i potvrzení na papíru od lékaře, že léky jsou pro vás potřebné. 

 

    Požádejte a zapojte do příprav rodinu, ať si na svoje kupky přichystají věci, které si sebou chtějí vzít. 
    Postarejte se osobně o krémy na opalování, zubní kartáčky, zubní pastu, šampon, sprchový gel, vatové tyčinky do uší, nůžky na nehty, hřebeny, ručníky, osušky a vše bez čeho si neumíte představit dovolenou. 
    Z připravených dětských kupek vyberte jen důležité věci, rozhodnutí je na vás, vždy je možnost cokoli vyprat nebo dokoupit. 
    Dle zkušeností se doporučuje balit věci tak, ať máte v každém kufru ze všeho něco, v případě ztráty zavazadla nepřijdete o všechno. Označte kufr velkou čitelnou jmenovkou, včetně adresy a telefonu. Pokud letíte, obalte svoje zavazadla igelitovou fólii, která zamezí poničení kufru. 
Říká se, že člověk potřebuje na dovolenou pouze peníze, platební kartu, pas, léky, pojištění, vše ostatní si koupí na místě. Při představě, že si celá naše rodina kupuje základní vybavení od kartáčku na zuby, až po oblečení, mi stojí hrůzou vlasy na hlavě. Chápu, pokud někdo jede rychle pryč a je sám a má dostatek peněz, může si pořídit pár kousků oblečení, včetně základní výbavy na místě. 
 

Na co je dobré nezapomenout? 
 

 
Podle toho, kam jedete nebo letíte, musíte mít sebou platné doklady (pas, občanský průkaz, řidičák), průkaz pojištěnce, veškerá potvrzení (letenky, pojištění, ubytování), pojištění na cesty mimo ČR a peníze (v měně státu kam jedete). Oblečení + ostatní věci přizpůsobíte tomu, kde budete trávit následující dny. Při cestě autem neřešíte, zda si můžete vzít to nebo ono, ale při cestě letadlem jsou dané podmínky, jak těžké zavazadla můžete mít a kolik zavazadel je dovoleno vézt na osobu. Vše si zjistěte na internetu, popřípadě se zeptejte u své cestovky. 
 
Domácnost, kterou opouštíte, by měla zůstat uklízená, i odpadky vysypané a veškeré spotřebiče vypnuté ze zásuvky, kromě ledničky, květiny můžete dát do velkých nádob s vodou nebo do vany. Při odjezdu se doporučuje vypnout hlavní přívod vody a plynu, pozavírat a zajistit okna i vstupní dveře, zařídit hlídání bytu, také vytahování pošty ze schránky. Plná schránka může upozornit případné zloděje, že majitel schránky asi není doma. Nemáte nikoho, kdo by se vám postaral o byt a poštu? Poproste souseda, kamarádku, kolegyni z práce, nebojte se najít jakékoli řešení nebo se domluvte s pošťačkou, že si pak poštu vyzvednete osobně, na schránku si dejte nálepku – nevhazujte prosím reklamní letáky. Hlavně nepište na sociálních sítích veřejně, že odjíždíte pryč a na jak dlouho, zloděj nikdy nespí. Každá cesta mimo domov je stresující a náročná na přípravu, neexistuje jeden návod pro všechny. 
 
Hlavní body jsou: nestresovat, nepropadat panice, vše si napsat, udělat seznam úkolů, zabezpečit domov. I když budou vaše myšlenky lítat na všechny strany, soustřeďte se na věci, které nesmíte zapomenout. Je důležitější mít sebou platné doklady a peníze, než řasenku s tužkou na obočí. Zapojte do procesu balení celou rodinu, ušetříte tak spoustu času. 
 
Myslete na hezké chvíle, které vás čekají, a hoďte za hlavu nějakou depku z cestování. Jak probíhá vaše balení na cesty? Stresujete před cestou? Napište nám. 
 
Přeji vám nádherné letní dny. 
 
Blogerka  Michaella
(obrázky – pixabay)
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account