Velká Chuchle na jihozápadním okraji metropole je hlavní dostihovou dráhou v České republice. Každý rok mezi začátkem dubna a koncem října se zde koná kolem dvaceti dostihových dnů včetně Českého derby, Velké jarní ceny, Velké ceny Prahy a dalších vrcholů rovinové sezóny.

Svým korektním profilem – obvodem 2225 metrů a šířkou mezi 17 a 24 metry, jakož i starostlivě udržovaným travnatým povrchem, si chuchelský ovál získal doma i v zahraničí pověst velmi korektní dráhy, umožňující stoprocentně objektivní porovnání kvalit startujících koní.

Převýšení oválu činí pouze 2,08 metru, šířka dráhy umožňuje maximální počet 16 startujících koní. Protože svými parametry a zejména 600 metrů dlouhou cílovou rovinou dává mistrům dostihového sedla maximální možnosti taktizování a časování závěrečného finiše, je Velká Chuchle ideálním dějištěm European Jockey‘s Cupu.

Pražské závodiště je pro tuzemské dostihy nepostradatelným místem již 115 let. První dostihy se tady konaly 28. září 1906 a s výjimkou několika přerušení během první světové války a pozdějších povodní závodili koně ve Velké Chuchli za každé situace a režimu.

Nejstarší dodnes vypisovaný dostih Cena prezidenta republiky vznikl v roce 1920 na počest T.G. Masaryka, který pravidelně věnoval ceny vítězům a osobně závodiště navštívil o jedenáct let později při Československém derby 1931. Kromě klíčových dostihů české sezóny se tady několikrát konaly i prestižní mezinárodní akce.

Mezi lety 1949 a 1981 to šestkrát byly takzvané Mezinárodní mítinky socialistických zemí, na kterých se před rokem 1989 scházeli elitní koně i jezdci z východního bloku. Koncept elitní akce, na níž měří síly špičkoví plnokrevníci všech zemí regionu a na všech tratích, později oprášil Středoevropský pohár, který se v Praze konal v roce 2011.

Milovníky dostihů, sázek a všeho, co s koňmi souvisí, do Velké Chuchle lákat nemusíme, ale co rodiny s dětmi? Měli byste vědět, že nejmenším návštěvníkům tu věnují zvláštní pozornost. Děti do 15 let mají na všechny dostihové dny vstup zdarma, mládež do 18 let platí pouze poloviční vstupné. K dispozici je venkovní herna, pro špatné počasí slouží krytý dětský koutek Hříbátka s programy a kavárnou, a pokud to počasí jen trochu dovolí, děti se každou neděli mohou povozit na populárních ponících Jupíkovi, Vilíkovi a Bajajovi. Jízdy jsou zdarma, respektive za dobrovolné jízdné, které může mít podobu třeba mrkve, jablek nebo jiných dobrot pro poníky.

Výlet do Chuchle můžete spojit s procházkou Chuchelským hájem, rozsáhlým zalesněným územím, které se táhne až k Barrandovu. Kromě řady odpočívadel, lesních altánů a studánek tu objevíte například areál zdraví, zookoutek se srnkami, divokými prasaty, krkavci a dalšími zvířaty anebo kostel sv. Jana Nepomuckého, odkud je hezký výhled na Vltavu a jižní část Prahy.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account