Krása s úctou ke zdraví. Pronikněte do tajů přírodní kosmetiky
Přírodní kosmetika zažívá boom. Nenechte se při nákupu napálit
Doba se neskutečně změnila. Tytam jsou časy, kdy jsme kupovaly předražené kosmetické produkty prémiových značek, které byly napěchované nebezpečnou chemií. Ženy zjistily, že jim s problémy pomůže i šetrně vyrobená přírodní kosmetika. Víte ale, jak se nenechat při nákupu napálit?
Přírodní kosmetika byla dlouhou dobu Popelkou kosmetického průmyslu. Menší (a často rodinní) výrobci neměli oproti velkým značkám tolik možností, jak se prosadit. Vše se vyrábělo v menším množství a kvůli absenci mediální reklamy o této kosmetice věděl jen úzký okruh lidí. To se ale změnilo a my se dnes můžeme těšit z výrobků, které nám nejen-že pomáhají, ale ani neubližují životnímu prostředí.
Jaké jsou nejběžnější složky přírodní kosmetiky?
Přírodní kosmetika obsahuje velmi cenné rostlinné oleje (arganový olej, mandlový olej…), bylinky (šalvěj, levandule..) a čas od času i látky živočišného původu (nejčastěji včelí vosk a lanolin). Oleje se obvykle získávají listováním za studena, protože si tak zachovají svou kvalitu i největší množství účinných látek. Bylinky se pak sklízí převážně na k tomu určených farmách. Včelí vosk a další živočišné látky (lanolin) se získávají přímo od lokálních včelařů a farmářů.
Důvody, proč dát přírodní kosmetice šanci
Během používání přírodní kosmetiky zjistíte, že najednou zmizí široké spektrum problémů s vlasy, nehty i kůží. Například čistý ricinový olej pomáhá odstraňovat jizvy a při pravidelném používání může dokonce podpořit přirozený růst řas. Včelí vosk zase funguje jako výborný balzám na rty a poradí si i s extrémně vysušenou pokožkou na loktech a kolenou. Lanolin zlepšuje kvalitu vlasů, které se pak i lépe upravují.
Kvalitní přírodní kosmetiku mohou navíc používat i děti. Je však dobré, pokud si tuto informaci ověříte přímo u výrobce. Některé vysoce koncentrované byliny a oleje mohou způsobit alergickou reakci. Není ale potřeba se bát. Skoro každý výrobce má několik produktů, které jsou určené i pro citlivou dětskou pokožku.
Jak poznáte kvalitní přírodní kosmetiku?
Nabídka přírodní kosmetiky se v posledních několika letech znatelně rozšiřuje. Proto nemusí být úplně jednoduché zvolit značku, která je opravdu kvalitní.
Rozhodně ale nešlápnete vedle, když se při výběru zaměříte na těchto několik bodů:
*enzo* Kosmetika bude mít certifikát CPK (certifikovaná přírodní kosmetika), nebo CPK Bio
*enzo* Výrobce prodává své produkty v recyklovatelných a ekologicky šetrných obalech (eko plast, sklo..)
*enzo* Suroviny, které jsou použité pro výrobu kosmetiky pochází buď od lokálních dodavatelů, nebo jsou odebírány od fair-trade pěstitelů (jde hlavně o původ cizokrajných olejů a o dobré podmínky lidí, kteří v dané oblasti pracují)
*enzo* Kosmetika neobsahuje žádné syntetické aroma
*enzo* Veškeré látky ve složení kosmetiky pochází z přírodních zdrojů
*enzo* Firma netestuje na zvířatech (pozor na společnosti, které mají zastoupení v Číně, kde je testování na zvířatech povinné)
Pokud si nejste jistá, vždy pátrejte po tom, zda na etiketě neobjevíte podíl ropných složek. Nevhodná je i kosmetika obsahující vazelínu a minerální oleje. Také si dejte pozor na podezřele znějící konzervanty (například Quaternium-15 nebo Phenoxyethanol).
Jestli chcete nakupovat přírodní peelingy, dejte přednost těm, které fungují na bázi soli. Kvalitní hrubozrnná sůl obrousí kůži, dodá jí potřebné minerální látky a během chvíle se rozpustí. Obyčejné peelingy mohou obsahovat částečky plastů, které po koupání pošlete do dalšího oběhu. A jak víme, ne všechny čističky jsou schopné malé kusy plastu zachytit. Ty se pak dostávají do vody, kterou denně pijeme.
Návod k použití?
Jakmile si zvolíte přírodní kosmetiku, můžete ji používat tak, jak jste byla do té doby zvyklá.
I tak ale existuje pár rad, které je dobré uchovávat v paměti:
*enzo* Před používáním nové kosmetiky zkuste, zda na ni nebudete mít alergickou reakci. Zpravidla stačí, když rozetřete kapku oleje či krému na jednom z vašich zápěstí.
*enzo* Solný peeling se nehodí používat do otevřených ran.
*enzo* Přírodní kosmetika slouží výhradně k vnějšímu použití. (A to i když mohou některé oleje znít velmi jedle. Např. olej z malin.)
*enzo* Některé přírodní oleje nemusí být vhodné pro těhotné a kojící ženy a případně i pro děti. Vždy si raději přečtěte informace, které uvádí výrobce.
*enzo* Kosmetický olej se nanáší na jemně navlhčenou tvář. Ještě předtím však olej zahřejte v rukách.
Používáte přírodní kosmetiku? A pokud ano, jaký na ni máte názor?
Zdroj obrázků: Pexels.com, Léonard Cotte, Annie Spratt, Sam Carter, Julie Johnson, Louis Reed/Unsplash.com