K Velikonocům neodmyslitelně patří malování vajíček. Je to letitá tradice, která baví děti i dospělé. V dnešní hektické době však zdobení kraslic často trochu „odflákneme“ tím, že nakoupíme chemické barvy a více neřešíme. Najdou se ale naštěstí i tací, kteří v tradičním zdobení pokračují. Jednou z možností je takzvané škrábání vajec, což je metoda, která vychází z mnohaleté lidové tvorby na Valašsku.
Svatava Pavlicová se ručním pracím věnuje již od dětství. Vždy ji bavilo šití, háčkování, vyšívání a mimo jiné také zdobí velikonoční kraslice škrábáním. „V roce 1995 jsem byla oslovena, abych prezentovala ČR na Festivalu of American folklife ve Washingtonu, který pořádal Smitsonian institut. Měla jsem tedy možnost předvést zde ruční výrobu škrábání vajec, na kterou jsem moc pyšná a baví mě,“ říká Svatava.

Paní Svatavo, co přesně si můžeme pod pojmem „škrábání kraslic“ představit?
Jde o metodu zdobení vajíček, která vyniká především pro svou jednoduchost. Vejce stačí nabarvit pouze přírodní barvou (například můžeme vylouhovat slupky z cibule, červené řepy, z různých bylinek atd.) a pak vyškrábat vzory či ornamenty. Na Valašsku byl základním motivem bílý škrábaný vzoreček, který připomíná krajku na černém podkladu. Naši předkové používali trochu složitější postup. Černá barva se získala z oloupané olšové kůry, která se nechala rozvařit v hrnci s vodou a do ní se vložila natvrdo uvařená vajíčka. Následně se „vyškrábaly“ různé motivy, a nakonec se vejce potřely kůží od špeku, aby se krásně leskly. Ale tento postup se dnes již moc nepoužívá.

Jak je to se škrábáním kraslic dnes? Tomuto tradičnímu řemeslu se věnuje jen hrstka lidí, že?
Tady na Rožnovsku se této technice věnujeme jen tři. Je to asi tím, že není škrábání jako škrábání. Pokud chcete, aby byl výsledek pěkný, hlavně krajkové vzory, je k tomu potřeba hodně trpělivosti a zručnosti.
Jaký je postup u této metody zdobení vajec?
Ke škrábání používám bílá vajíčka, která mají hladkou skořápku bez kazů. Nejprve vejce vyfouknu a pak jej umyji a odmastím. Po dokonalém zaschnutí barvy začnu vyškrabovat. K tomu používám jakýkoliv ostrý předmět, například nůž či žiletku. Vyškrabuji hlavně krajkové a květinové vzory.
 
Jak dlouho trvá výroba škrábané kraslice?
Když zdobím krajkou tak asi tři hodiny. Někdy se mi i stane, že potřebuji něco poupravit na již hotovém vajíčku a ono mi křupne v ruce. Je to hodně velká piplačka, ale zase ten výsledek za to stojí.
V čem je ta hlavní odlišnost od běžného malování?
Tyto kraslice jsou charakteristické tím, že se na černý podklad vyškrabovaly vzory zuberské krajky. Tou byly zdobené čepce, rukávce, spodničky, šátky a jiné součásti valašského kroje. Škrábaná vajíčka vypadají opravdu nádherně, je to taková čistá práce.

Je těžké se tuto metodu naučit?
Těžké to samo o sobě není, ale chce to hodně trpělivosti a také trochu výtvarného cítění. Musí vás to především bavit.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account