Moje záliba ve svíčkách je nekonečná. Kdykoli jsem doma, musí hořet minimálně jedna svíčka, ideální jedna v každé místnosti i chodbě. Žluté, teplé světlo je tak uklidňující a příjemné, navíc když svíčka i krásně voní je to podle mě blaho pro duši:-)
Proto jsem se před nějakým časem rozhodla vyzkoušet kromě kupovaných svíček si vyrobit i své vlastní, domácí. Není to vůbec složité a ačkoliv je potřeba trocha té trpělivosti, za tu radost z finálního výsledku to jistě stojí.
Potřebujeme:
-
Vosk, můžeme koupit vosk přímo na výrobu svíček, na trhu jsou různé druhy, např. včelí, palmový, parafínový, sójový. Rozdíl je v kvalitě, surovině původu, ceně i výsledném vzhledu našeho díla. Nebo můžeme i využít zbytky vosku z vypálených svíček.
Knot, můžeme koupit buď ruličku nevoskovaného knotu, který je vhodný navoskovat a na konec umístit plíšek, nebo můžeme koupit už navoskované knoty s plíškem o různých délkách, je to sice dražší varianta, ale pohodlnější.
Formičky, můžeme použít například silikonové formičky na pečení, skleničky od vypálených svíček, které znovu naplníme, nebo z nich potom svíčku vytáhneme a použijeme jen jako formu. Nepřeberné množství krásných formiček přímo na svíčky se dá samozřejmě koupit, ovšem je to už o něco nákladnější. Můžeme také znovu plnit kalíšky od vypálených čajových svíček, tím zároveň šetříme odpadem:-).
Hrnec a džbán nebo zavařovací sklenice. Doporučuji spíše džbán, nebo nádobu se “zobáčkem” na nalévání, zavařovací sklenice jde samozřejmě také použít, ale může se stát nehoda s přelitím vosku mimo formičku atd..
Volitelné: barvičky, vonné esence, aditivum. Obarvit vosk můžeme jednoduše voskovkami nebo můžeme koupit speciální barvy na svíčky. Vonné essence kupuji v malých lahvičkách, nebo používám na ovonění intenzivně vonící kousek vosku určený do aromalamp ( například yenkee candle krásně voní a ovoní:) ). Aditivum se přimíchává v malém množství do parafínu, např. Stearin. Tato složka by měla zaručit lesklejší a hezčí vzhled svíčky, určitě ale není nezbytně nutná. Kupuji na internetu.
Postup:
V hrnci přivedeme k varu vodu, do které postavíme sklenici s voskem, množství sklenic se odvíjí na tom, kolik svíček zároveň budeme vytvářet a také jak barevných, pokud jednu, jednobarevnou svíčku, vystačíme si s jednou sklenicí. Až se vosk zcela rozpustí, přidáme vonnou složku a obarvíme požadovanou barvou, případně přidáme aditivum. Necháme vše dobře rozehřát a promícháme.
Než se nám vosk rozpustí, připravíme si formičky. Plechový plíšek na spodním konci knotu namočíme do rozpouštějícího se vosku a rychle přendáme do středu formičky, kde chvilku přidržíme než vosk ztuhne a tím bude držet knotek na dně a při následném nalévání vosku se nebude pohybovat po celé formě. Přes vršek formičky položíme středem např. špejli, o kterou opřeme knot aby také při nalévání držel ve středu formy, pokud knotek nedrží jen opřený, přivážeme ho ke špejli provázkem.
Opatrně v rukavici, na podložce například z novin, naléváme horký vosk do připravené formičky s knotkem. Pokud chceme svíčku vícebarevnou, vosk naléváme po vrstvách, kdy každá předchozí vrstva musí dostatečně ztuhnout, aby se nesmísila s následující barvou.
Vršek svíčky se po úplném ztuhnutí většinou mírně u knotku propadne, je tedy dobré schovat si malé množství vosku v dané barvě, abychom důlek mohli dolít ( pouze u větších svíček).
Až svíčka zcela vychladne, měla by jít snadno vyndat z formičky, pokud nejde vytáhnout, můžeme si pomoci tím, že ji na chvíli dáme do mrazničky.
Myslím že výsledek Vás zahřeje u srdce a plamínek vlastnoručně vyrobené svíčky si vychutnáte o to intenzivněji. Stejně tak můžou doma vyrobené svíčky krásně posloužit jako malá pozornost pro naše blízké, které jistě potěší vlastní iniciativa a originalita. Za další neméně hodnotné plus považuji dokonalé odreagování:-)
Přeji mnoho štěstí a radosti z tvoření, pokud se necháte inspirovat 🙂