Zelené divadlo – současná replika zeleného divadla, jediná svého druhu v České republice. Divadlo je celé ze stříhané zeleně, jeviště je doplněno „šatnami“ a do stupňovitého hlediště se usadí 150 diváků.
Anglický park s křížovou cestou – na místo původního zámku (zbořeného v 70. letech 18. století) vede od kostela nově opravená pískovcová křížová cesta z roku 1765, dílo litomyšlské Hendrichovy huti, bratrů Václava a Bartoloměje. O výstavbu křížové cesty se zasloužila tehdejší majitelka panství hraběnka Anna Barbora Harbuval-Chamaré. V blízkosti křížové cesty k vidění loni dokončená ostrovní zahrada, která byla návštěvníkům zpřístupněna na jaře 2017.
Zeleninová zahrada – z této zahrady jsme byli asi nejvíc unešeni a to ještě zdaleka nebyla plně plodící. Zeleninová zahrada, nebo-li Kitchen Garden, se nachází v zadním zámeckém nádvoří. Jak anglický název přesně vystihuje, zahrada slouží především pro potřeby zámecké kuchyně. V souměrně tvarovaných záhonech lemovaných zimostrázem se pěstuje zelenina, bylinky, řezané květiny, ovocné keře a stromy. Zkrátka vše, co můžeme běžně v kuchyni a v domě upotřebit. Souměrnost a tvarová úprava zahrady vychází z konceptu barokních klášterních zahrad.
Labyrint – novohradský labyrint, jehož cesty měří asi 600 metrů, pak připomíná i skutečnost, že každé století lidských dějin mělo své Minotaury. Sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století ukrývá ve svém středu. Od dob renesance až po současnost byla budována bludiště či labyrinty, jako trvalé součásti velkých zahrad. Tato díla slouží nejen pro kratochvíli a pobavení návštěvníků, ale symbolizují také lidské putování životem.