Asi není nikdo, kdo by občas neměl křeče v lýtku nebo brnění v prstech a celkovou slabost s pocitem na omdlení. Může za to mnohdy nízká hladina magnesia.
 Co je magnesium a jaký má vliv na naše tělo?
Druhý nejdůležitější prvek ovlivňující zdraví má označení Mg a říká se mu hořčík nebo magnesium. Je součástí chlorofylu v rostlinném světě a byl objevený v roce 1808. Potřebujeme ho pro tělo v každém věku, bez něj nedokážeme fungovat. 

    Posiluje naše zdraví, udržuje tělo zdravé, při jeho nedostatku jsme unavení a máme křeče. 
    Pomáhá nám zvládat stresové situace, proto se doporučuje zvýšená dávka při sportovních aktivitách, pracovním vytížení, náporu ve škole, problémových situacích doma. 
    Jakýkoli velký stres a vypětí sil, vyžaduje velkou spotřebu hořčíku.
    Jelikož je zdrojem energie, musí se doplňovat, pokud chceme fungovat bez omezení. 
    Uvolňuje svaly, snižuje krevní tlak, napomáhá dobré funkci srdce a má dobrý vliv na cholesterol, funkčnost střev, udržuje nervy v klidovém stavu. 
    Podporuje dobré trávení a kladně ovlivňuje důležité orgány v těle. 
    Ideální hladina proti stresu, depresi, únavě je cca 30 gramů. 
    S vápníkem vytváří velice důležité spojení pro naše kosti, zuby a pleť.

 

Jak se projevuje nízká hladina hořčíku?
Bolestí hlavy, únavou, depresí, stresem, bušením srdce, svalovou křečí, bolestí celého těla, nevolností,  třesem, celkovou slabostí, trnutím jazyka a tváře, zvýšeným krevním tlakem, točením v hlavě, mravenčením končetin, při extrémně nízké hladině paralyzuje tělo v jedné velké křeči.
Správné vstřebání magnesia se navzájem ovlivňuje s vápníkem a zinkem, vitamínem B, vlákninou, tuky, cukry, ve všem musí být rovnováha. Ničeho nesmí být méně ani víc, jinak hořčík odejde z těla, aniž by v něm zůstal. Jelikož některé kombinace potravin ve stravě zamezují správnému vstřebávání hořčíku do těla, doporučuje se přijímat ho během dne formou prášku nebo tablet.
 

Přírodní přísun je možný přes potraviny, ovoce, zeleninu
Hořčík najdeme v banánech, datlech, jahodách, malinách, sušených meruňkách, ostružinách, v tepelně upraveném, neslaném artyčoku, brokolici (syrové, nesolené vařené), čočce (bez soli), fazolích, hrachu (bez soli), rajčatové šťávě nebo protlaku (bez soli), v sojových bobech (bez soli), špenátu (syrovém i vařeném, bez soli), v mase (rybí, hovězí, vepřové, kuřecí, krůtí), sýrech, vejcích, pohankové mouce, mléce, jogurtech, mrkvové šťávě (konzervované), pomerančové šťávě (syrové), různých ořechových plodech, semínkách.
Zvýšený příjem magnesia potřebují: těhotné ženy, sportovci při fyzické námaze, při stresu, při velkém pracovním vytížení, ve věku po padesátce, lidé nemocní se srdcem a cukrovkou, školáci během zkouškového období, při velkém psychickém vypětí nebo situacích, kdy ze sebe vydáme hodně energie.
Nemoc, která vzniká ze stresu a z extrémně nízké hladiny magnesia v těle je tetanie
Tetanie umí být docela zákeřná, začíná se projevovat i u dětí v nízkém věku. Způsobuje velké zdravotní obtíže a pacient se ocitá ve velmi špatném zdravotním i psychickém stavu, aniž by věděl, co se děje. Mnohdy potřebuje okamžitý zásah lékaře, který pacientovi dá injekci na uvolnění a celková léčba spočívá v přísunu hořčíku do těla a odpočinku. 
Okamžitá pomoc při křeči? Mně okamžitě zabírá jednorázový sáček s magnesiem zakoupený v lékarně (stačí ho vysypat do pusy a spolknout, nemusí se rozpouštět ve vodě) nebo větší sáček Magnosolv, který se rozpouští ve vodě. Křeče do pár minut povolí a celé tělo se uklidní.
Nepřehlížejme varovné signály těla a buďme více všímaví, jedině tak se dá předejít vážným problémům.  Líbil se vám článek? Chcete přispět svým názorem k tématu? Napište nám.
Blogerka Michaella
 
Zdroj obrázků – pixabay
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account