K nejkrásnějším a neoblíbenějším orchidejím v českých domácnostech patří Phalaenopsis neboli můrovec. Proč právě on? Líbí se totiž mužům i ženám. Kromě toho, že má nádherné květy, je poměrně odolný, takže ho zvládnou pěstovat i úplní začátečníci. Phalaenopsis patří mezi epifytické orchideje. Ty rostou v přírodě na kmenech a větvích stromů i keřů, kterých se přidržují kořeny a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny.

 

Orchideje patří vůbec k nejskromnějším rostlinám na zemi. Ke svému růstu nepotřebují hutnou zeminu, ale prodyšný lehký vzdušný substrát. Jediné, co vyžadují, je vysoká vzdušná vlhkost. Požadavky na světlo a teplotu se liší podle jednotlivých druhů.

Orchideje lze množit podobně jako ostatní rostliny několika způsoby. Můžeme využít pohlavní rozmnožování nebo rozmnožování vegetativní. Velká profesionální květinářství využívají také rozmnožování pomoci in vitro technik, kdy je možno ve skleněných miskách namnožit najednou desítky až stovky rostlinek. Při rozmnožování orchidejí doma využijeme hlavně vegetativní rozmnožování.

Vegetativní rozmnožováni je zvlášť jednoduché u orchidejí rodu Phalaenopsis, které patří k nejčastějším orchidejím doma. Ty totiž často vytvářejí dceřiné rostlinky tzv. keiki, která vypučí na mateřské rostlině. Když keikí dostatečně narostou vzdušné kořeny(doporučuje se několik vzdušných kořenů délky alespoň 5cm), můžeme dceřinnou rostlinku opatrně odkroutit.

Další vegetativní metodou rozmnožování orchidejí je řízkování.
 
Zdroj obrázků: pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account