Počasí letošního roku nám jednoznačně hlásí, že globální oteplování není výmysl a týká se i našich končin. Po super teplém jaru přišlo tropické léto. Teploty jsou vskutku tropické, jen to moře a dostatek vlhkosti nám k tropickému podnebí skutečně chybí. I díky razantnímu nástupu vysokých teplot na jaře jsme zaznamenali nezvykle intenzivní pylovou sezónu.
 
Když slunce škodí
Brzy jsme po alergii na pyl začali řešit i alergii na slunce, která trápí čím dál více lidí. Dokonce už jsem slyšela takový názor, že alergie na slunce neexistuje, že alergen musí člověk nějak dostat do sebe, což u slunečních paprsků jde těžko, ale na vlastní kůži vím, že alergen skutečně nemusíte sníst či vdechnout, stačí se s ním dostat do kontaktu skrze pokožku.
Alergie na slunce sice může být jednou z těch křížových alergií, kdy se alergie vzájemně podporují, aby zhoršovaly příznaky. U mě je to typicky tak, že pokud se projeví alergie na slunce určitý poškozením pokožky, a pak sním určité nevhodné potraviny, dostaví se další poškození v podobě charakteristické kopřivky z jídla. Ale poškození pokožky přichází i bez toho, pouze na základě kontaktu pokožky a intenzivního sluníčka.
Samozřejmě je to jak kdy, alergie je nevyzpytatelná. Už vůbec její podstata, kdy vlastní buňky imunitního systému reagují na naprosto neškodný podnět (alergen) jako na vetřelce, je minimálně podivná.
 
Alergie a jejich podivnosti
S podivem je i to, na co všechno může být člověk alergický. A to nepočítáme alergie typu „jsem alergická na některé typy lidí, jsem alergická na politikaření či jsem alergická na vlastního manžela“. Obrazně to sice může být fakt, ale s imunitním systémem to většinou nic nedělá, takže to mezi klasické alergie počítat nebudu.:-)
I tak je výčet všemožných alergií pozoruhodný.
 
Alergie na lepek a ty další
V souvislosti s oblibou bezlepkové diety se dnes hodně skloňuje třeba taková alergie na lepek. Lepek je přitom úplně běžnou součástí obilovin, jde o bílkovinu, která by neměla nijak škodit, ovšem v rozumném množství. Nic se nemá přehánět a jisté je, že to v současné stravě s lepkem přeháníme. Jakkoli, skutečnou alergií na lepek – nemocí označovanou jako celiakie, trpí jen malá část populace. Celiakie reálně ohrožuje jenom malý podíl lidí, kteří sami sobě nasadili bezlepkovou dietu. Na druhé straně celiakií trpí mnoho lidí, kterým tato nemoc zatím nebyla diagnostikována, protože se s ní neobrátili na svého lékaře. Není to zajímavé?
Alergie jsou vůbec zajímavým tématem.
Třeba taková alergie na prach často není ve skutečnosti alergií na prach, ale na roztoče, kteří si prach vybrali jako své obydlí. Nebo taková alergie na kočky, resp. kočičí chlupy. Často dráždivé reakce nezpůsobují chlupy, ale agresivní bílkovina ze slin koček. Ta se do okolí kočky dostává s tím, jak si kočka čistí své chlupy. Problémy tedy způsobuje čistotnost kočky. Kdo by to řekl?
Proti alergii na kočky je vlastně taková alergie na hmyzí kousnutí docela obyčejná věc. Zato taková alergie na ryby – ta už zní značně podivně. Pokud chcete o této podivnosti s označením alergie na ryby vědět víc, tady je o ní celý článek…
Podivně zní i vodní alergie nebo alergie na chlad, i takové podivnosti najdeme ve výčtu nejčastějších alergií vůbec. A to zdaleka nejsme u konce.
Je tu i alergie na alkohol, na kterou jsme lákali v úvodu příspěvku. Ta nakonec není tak zvláštní, vždy její princip je podobný alergii na léky, antibiotika, penicilin, histamin, marihuanu apod.
Abychom na něco nezapomněla, musím zmínit alergii na kosmetiku, resp. různé kosmetické produkty a ingredience. Pak je tu také alergie na peří, plísně nebo potravinové alergie jako alergie na mléko, vejce, oříšky, arašídy.
Existuje i alergie na sperma, ale to už bych trochu odbočovala od tématu.:-)
Jakkoli, tipy pro alergiky najdete tady.
Jak to máte s alergiemi vy? Která alergie trápí vás? Znáte některou alergii na vlastní kůži?*enzo*

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account