Tak jsem zalovila na netu a hledala další vysvětlení přísloví….

 

 Bez práce nejsou koláče, to snad chápeme každý…

 

Přísloví vyjadřuje přesvědčení, že bez práce a vlastního přičinění nelze dosáhnout úspěchu , ba dokonce ani materiálního zabezpečení v životě.

 


 
 

    Boží mlýny melou pomalu, ale jistě

 

 Na každého – ať dříve či později, jednou dojde…

Spravedlnost si dává načas. Pokud je historie učitelka národů, je toto jedna z platných pouček. Jde o moudro prastaré, už básník Sextus Emiricus ve druhém století napsal něco velmi podobného, že mlýny bohů melou pomalu, ale jemně. Filozof druhého století Celsus k tomu dodával, že melou děti dětí a ty, kteří se narodí po nich.

 

Bez peněz do hospody nelez

 

Staré přísloví „bez peněz do hospody nelez“ je celkem pragmatická ekonomická i psychologická úvaha. Když na něco nemáme, nemůžeme si to koupit. Neměli bychom ani předstírat, že můžeme, protože dříve nebo později vyjde pravý stav věcí najevo. V nejlepším případě to bude trapné, v tom horším na nás dolehne nějaký trest.

 


 

Bližší košile než kabát
 

Přísloví, že košile je bližší než kabát, naznačuje, že vlastní zájem má u člověka přednost před nějakými vzdálenými cíli. Třeba blaho rodiny je víc než světlé zítřky celé společnosti. Člověk ale nejedná takto jednoduše. Má samozřejmě zájmy, ale stejně tak je ovlivněn jako společenská bytost nějakými hodnotami.

 

Krásný den přeje Hudlenka 🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account