Zámek Nové Hrady je dominantou stejnomenné obce v Pardubickém kraji, nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl. Jedná se o pozoruhodnou rokokovou stavbu s rozsáhlým přírodním areálem.
Zámek vznikl na svahu pod původním starým zámkem, na jehož místě dříve stával gotický hrad. Materiál ze starých staveb byl použit při budování rokokového zámku. Stavba z roku 1777 nebyla nikdy přestavována a dodnes si zachovala svou ryzí architektonickou podobu. Od roku 1997 je zámek v soukromém vlastnictví rodiny Kučerovy a celý areál prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Budovu obklopuje cenný rokokový ornamentální areál nazývaný ,,České Versailles”. A skutečně tak vypadá.
Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. A nejenom jich. To byl skutečný cíl našeho výletu, děti z toho bloudění byly skutečně nadšené. Bludiště je vysázené z 900 tújí, které na zimu neopadávají. Labyrint, jak jej nazývali staří Řekové, je stavba nesmírně složitého půdorysu. Na Krétě jej vytvořil umělec a stavitel Daidalos pro krále Minóa, který v něm podle legendy ukrýval netvora Minotaura, jemuž byly přinášeny lidské oběti. Od dob renesance až po současnost byla budována bludiště či labyrint jako trvalé součásti velkých zahrad. Tato díla slouží nejen pro kratochvíli a pobavení návštěvníků, ale symbolizují také lidské putování životem, neboť i to je nekonečným hledáním správného směru. Novohradský labyrint, jehož cesty měří asi 600 metrů, pak připomíná i skutečnost, že každé století lidských dějin mělo své Minotarury.
Schválně, jestli uhodnete, jakou sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20.století ukrývá ve svém středu tento labyrint.
Další zastávkou našeho výletu byly Toulovcovy maštale. Nejedná se o pozvánku do žádných stájí pro koně, ale o velmi zajímavou přírodní pískovcovou rezervaci. Jde zde o oblast plnou skal z pískovce a borových lesů a pro mírně zvlněný terén s malým převýšením je vhodný i pro malé děti. Ty zde měly skutečné vyžití a dokonce jsme našly i skalní město, kde podle pověsti řádil loupeživý rytíř Toulovec.
Loupeživého rytíře jsme sice nepotkali, ale dětem se zde líbilo. Dost dobrý tip na příjemně strávené prázdninové dny.