Pracovní diplomacie: Kdy mlčet a kdy mluvit v pracovním týmu

V práci to někdy může vypadat jako v bitvě nebo prostě přímo na minovém poli. Známe to asi všichni – stres a komplikované vztahy, práce do noci, kupa starostí. Pak občas není nálada na žerty druhých.

Jedním ze způsobů, jak si ulehčit bytí v kanceláři, je vědět, co říkat a co si nechat pro sebe. Prostě zkusit být diplomat.
 
1/ Co neříkat? Tohle není můj problém. Proč to neříkat? Je velmi snadné neřešit a odmítnout věci, které nejsou vaším problémem. Pak ale budete bráni jako netýmový hráč a může se vám stát, že příště – až budete mít problém vy sami – někdo nepomůže zase vám. Co říci místo toho? Zkus si o tom promluvit s… Vím, že s tím má více zkušeností.
 
2/ Co neříkat? Ale my to vždy dělali takhle. Proč to neříkat? Lidé mohou mít strach ze změn a právě proto to není zcela oprávněná výmluva. Jste nepružní, líní vystoupit ze své komfortní zóny, uvízli jste v minulosti? Co říci místo toho? Ok, zkusme to, zjistíme, proč by to mohlo být lepší nebo naopak.
 
3/ Co neříkat? Tohle nemohu udělat. Proč to neříkat? Ano, stává se, že někdy opravdu cítíte, že už pro věc nemůžete udělat víc, protože jste zkusili všechno. Nejde o to připustit si porážku, prostě odhoďte ego, přijměte jiný postoj a třeba se dostanete dál. Co říci místo toho? Jsem trochu zaseknutý, zaseknutá, můžete mi pomoct najít jinou možnost nebo ukázat, jak byste to udělali vy?
 
4/ Co neříkat? Mýlíš se! Proč to neříkat? Tahle hláška vám může vyklouznout, než si uvědomíme, že jste právě pošlapali kancelářskou etiku a mohli byste některé lidi  urazit. Co říci místo toho? Mýlíš se, ale…
 
5/ Co neříkat? To bude trvat jen minutu. Proč to neříkat? Věci zřídka trvají jen chvíli, a když máte náročného kolegu, chcete jeho i sebe ujistit. Ale pozor, na kvalitě se spěch projeví. Co říci místo toho? Pojďme si dát nějaký rozumný deadline.
 
6/ Co neříkat? Tohle nedává smysl. Proč to neříkat? Spíše než dělat okamžité závěry, můžeme si přiznat, že dané věci prostě nerozumíme. Namísto toho, že budete negativní, snažte se chápat, co osoba říká na danou věcí a co si myslí. Co říci místo toho? Můžete mi říct, proč je to lepší?
 
7/ Co neříkat? Předpokládal jsem to. Proč to neříkat? Chyby dělá každý a je snadné je dělat. Někdy vznikají z nesprávné komunikace a z nepochopení. Přesto je mnohem lepší si vše objasnit. Co říci místo toho? Mohli byste mi tedy objasnit, jaká jsou vaše očekávání?
 
8/ Co neříkat? Snažil jsem se. Proč to neříkat? Už od dětství nám vtloukali do hlavy, abychom se snažili co nejlépe a nejvíc. Ale pokud to vaše není to nejlepší, využijte tuto situaci jako lekci, z níž se můžete poučit. Co říci místo toho? Co bych tak mohla příště udělat lépe.
 
9/ Co neříkat? Tohle je dost velká chyba, kdo to proboha udělal? Proč to neříkat? Upozornění na chyby, když je někdo frustrovaný, je příliš snadné – myslete na to, že dotyčný právě zjistil, že udělal chybu a vaše hláška mu moc nepřidá.. Snažte se být konstruktivnější. Co říci místo toho? Takhle to nefungovalo, ok, pojďme dál, doporučuji udělat to příště takto.
 
10/ Co neříkat? Možná se mýlím, ale…Proč to neříkat? Měli byste nápad, ale zároveň vyjadřujete nedostatek důvěry a obavy, že ostatní mohou odmítnout to, co máte říct. Co říci místo toho? Mám takový nápad…
 
11/ Co neříkat? Neměl jsem čas. Proč to neříkat? Den nemá nikdy dost hodin a konflikty se vyskytují příliš často. Je lepší být proaktivní a říkat, kdy bude úkol hotový, než jen vysvětlovat, proč je pozdě. Co říci místo toho? Udělám to hned zítra dopoledne.
 
Tak ať se vám v pracovním prostředí daří, ono někdy je skutečně lepší, nadechnout se, napočítat do deseti, promyslet si odpověď a poté jí teprve vyslovit. Myslete na to, že vaši kritiku, názor nebo přehnanou reakci nemusí každý přijmout, a pak vzniká napětí, které po čase můžete i krájet :0)
Lenka Nejedlá, Marketing Specialist
 
Zdroj foto: Pixabay.com
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account