Jedním z nejzákladnějších předpokladů pro vznik kultury je lidský mozek se svojí schopností zobecňovat a třídit vjemy, vytvářet symboly a abstraktně uvažovat. Antropolog Leslie White říká, že kultura je systémem symbolů, přičemž symbolem rozumí jakýkoli znak, kterému je připisován nějaký obecný či abstraktní význam.
Já osobně kulturu miluju. Kultura mi pomáhá přežít náročné období, podzimní splíny, je to moje odměna, když se mi něco povedlo.
Kultura je široký pojem. Kultura představuje také veliký souhrn znalostí, přesvědčení, návodů na přežití, skrze který si člověk vytváří srozumitelný pohled na svět a na své místo v něm.
Aby člověk mohl v kultuře existovat, musí se jí naučit procesem vrůstání do společnosti, socializací, v antropologickém názvosloví se užívá termínu enkulturace. V procesu socializace mají asi největší vliv rodina, škola, vrstevníci a čím dál více se v těchto souvislostech zdůrazňuje úloha masmédií.
Podle Wikipedie je Kultura v užším slova smyslu soubor vybraných a tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, umění, divadlo, náboženství, případně i vzdělávání. V širším smyslu, zejména ve společenských vědách, je to systém všech významů, činností a vzorců chování, které si člověk osvojuje až jako člen společnosti, kde se tato kultura pěstuje a předává. Studiem kultury se zabývá hlavně kulturologie, ale i sociologie, kulturní antropologie a další vědy.
Podle mě kultura hlavně to, co nás utváří,co nás obohacuje, co nás posouvá. A jestli je to dobrá kniha, krásné divadelní představení, nebo podzimní krajina, kterou právě procházíme a obdivujeme se jí, je v podstatě jedno, důležité je, když kulturu potřebujeme, vyhledáváme a uvědomujeme si její nadčasovost.
A jak to máte vy s kulturou?
Čerpáno také z (diplomová práce úryvek – Vojtěch Urbánek, 2003)