Přírodní a historické poklady Nových Hradů

Nové Hrady
Televizní reklama tentokrát nepřehání. V Novohradkách vás příroda opravdu zregeneruje.  Na pohled připomíná svoji vyšší, co do území rozsáhlejší, sestru Šumavu. Srdcem hor je městečko Nové Hrady, ve kterém si každý přijde na své. Je zde hrad, který vlastnil rod Buquoyů, dále kostel, empírový zámek se zahradou, kovárna, honosná hrobka šlechtického rodu, barokní lékárna a v okolí několik naučných stezek.

Buquoyové
Každý příslušník tohoto původem francouzského rodu se zapsal do historie Novohradských hor trochu jinak. Například hraběte Jiřího Františka Buquoyefascinovaly moderní technické metody, proto pro své panství nechal vyrobit dřevěné parní stroje. Ve sklárnách vyvinul neprůhledné černé sklo, zvané hyalit, jehož receptura se nedochovala, avšak k prohlédnutí je právě na zdejším hradě. Dále tento šlechtic založil přírodní rezervaci Žofín a Hojnovodský prales.

Terčino údolí
Terčino údolí, krajinný park, jež vybudoval Jan Nepomuk Buquoy pro svou manželku Terezii, se rozprostírá zhruba kilometr od města. Romantická procházka nabízí zastavení u uměle vytvořeného vodopádu nebo architektonicky cenné budovy Lázničky, případně můžete zavítat až ke gotické tvrzi Cuknštejn. Údolí překvapí svou rozlehlostí a krajinářskými prvky. Klid si můžete vychutnat na bílých lavičkách lemující cesty.

Symboly Novohradských hor
Nenavštívit „české Lurdy“-  poutní kostel v Dobré vodě, by byl hřích! Pokochejte se honosným interiérem a načepujte si do láhve chladnou vodu z novohradského pramene, je osvěžující a ozdravný. V nedaleké Hojné Vodě si vyfotografujte panorama a přečtěte vzkaz vyrytý na zvonu. No a protože jste kousek od Kraví hory (953 m), rozhodně ještě pokořte místní rozhlednu. Cestou budete míjet žulové skalní útvary připomínající třeba Napoleonovu hlavu.

Přírodní dědictví
Cyklisté se v Novohradských horách také určitě nudit nebudou. Mohou si projet Žofínský prales, Černé údolí a příhraniční vesnice Pohorskou ves a Pohoří na Šumavě. Nejenže zdejší krajina nabízí rozmanité výhledy, ale v místních podmínkách je možné, že za celý den potkáte jen několik málo lidí. Ještě bych doplnila informaci pro dámy – v Pohoří na Šumavě žije paní Blanka Milfajtová, která vaří své bezkonkurenční džemy. A aby pánové nepřišli zkrátka – v penzionu Lesovna Žofín skvěle vaří a ubytování se řadí k těm, co má úroveň. Tím chci říct, že se rády necháme pozvatJ

Rybníky
Dalším specifikem Novohradských hor jsou uměle vybudované vodní nádrže, takzvané klauzy, které poskytovaly vodu při plavení dřeva. Není proto neobvyklé, že uprostřed lesa na takovou vodní plochu narazíte. Moc pěkná je třeba Zlatá Ktiš nebo Huťský rybník, které se spolu s ostatními dochovaly a jsou neodmyslitelnou součástí místní přírody.

Čerti řádí v Kaplici
Pakliže jsem vás příliš zahrnula romantikou a oplýváním přírodních krás, můžeme nyní trochu přitvrdit. Zajeďte se na chvíli bát do Kaplice. V podzemí pod náměstím se nachází výstava čertů Krampus. Krampus je rohatá neživá alpská příšera, které se lekne i otrlý dospělák. Nutno ocenit výrobu masek, které jsou většinou ze zvířecích rohů, kůží a dřeva. Při naší prohlídce jeden krampusák obživnul a málem si nás odnesl. Naštěstí jsme ho přesvědčili, že udělat si s námi fotku bude pro něj výhodnější.

K moři do Rakouska? Proč ne!
Nové Hrady leží coby kamenem dohodil od Rakouska, takže si v případě nepříznivého počasí můžete udělat výlet do nedalekých solných lázní v Gmündu a prohřát si tělo v teplé slané vodě.  Součástí areálu je také venkovní zahrada s lehátky a rybníkem, určenému ke koupání.
Pokud jste v Novohradkách ještě nebyli, určitě si je zařaďte do cestovního plánu.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account