Příprava na pohovor po mateřské: Jak zvládnout diskriminační otázky
Tento článek věnuji hlavně ženám. Obecně ženám ucházejícím se o práci, ale hlavně maminkám, které se vrací po mateřské zpátky do práce. PROČ? Je to totiž často znevýhodněná skupina uchazečů a mnohem častěji se setkávají s nekorektním jednáním ze strany firem.
Poslaly jste životopis a HURÁ – pozvali Vás k pohovoru. Máte radost a přípravám věnujete maximum. Snažíte se připravit na všechny možné otázky, které na Vás přichystali personalisté a manažeři.
Víte ale, které otázky Vám položit nemohou nebo na ně nemusíte odpovídat?
Na co se vás nesmí zeptat?
Zakázané jsou všechny tzv. diskriminační otázky. Je to dané zákoníkem práce a každý zaměstnavatel by to měl vědět a respektovat.
Bohužel ne vždy se tak děje. Ať už z důvodu neznalosti nebo nedbalosti ze strany firem nebo z důvodu neznalosti uchazeček. Firmy toho totiž často zneužívají a tím i svého „nadřazeného“ postavení při pohovoru. Jednoduše spoléhají na to, že na tyto zakázané otázky ženy prostě odpovíte. Je dobré tedy vědět, které otázky by na pohovoru zaznít neměly a být připravená…
13 otázek, které na pohovoru nesmí zaznít ( a jejich různé alternativy):
Jste vdaná? Jaký je Váš rodinný stav?
Kolik je Vám let?
Jste těhotná?
Kolik máte dětí?/Kolik dětí plánujete?
Jak máte staré děti?
Kdo Vám bude hlídat děti?
Jak často jsou děti nemocné?
Jakého jste vyznání?/Věříte v Boha?
Kouříte?
Jste občankou ČR?
Jaké jste národnosti?
Jaký je Váš zdravotní stav? Trápí Vás nějaké nemoci?
Jste aktivní v politice? Jak?
Co dělat, když otázka padne?
Samozřejmě, pokud Vám nevadí poskytnout druhé straně tyto důvěrné informace, můžete odpovědět. Ale pozor – musíte si předem však promyslet a uvědomit, že Vaše (ať už jakkoliv upřímná) odpověď na jednu z těchto otázek může mít dopad na Vaše případné nepřijetí nebo vyřazení z výběrového řízení.
Pokud se však stane, že jedna z těchto otázek u pohovoru padne a Vy odpovídat nechcete, máte plné právo odmítnout odpovědět.
Jak to udělat elegantně a diplomaticky?
Odmítněte odpovědět s noblesou
Ve svých kurzech doporučuji ženám odpovědět tak, aby ukázaly, že chtějí spolupracovat a nejsou konfliktní, ale zároveň se orientují v situaci a nenechají s sebou zametat.
Například místo konfrontace natvrdo typu „Na tuto otázku se mě podle zákoníku ptát nesmíte a já nebudu odpovídat“ je lepší říct například:
„Není mi příjemné odpovídat na tuto otázku a myslím, že nesouvisí s mými dovednostmi a schopnostmi relevantními k této pozici.“
případně „..myslím, že nijak nesouvisí s prací, o níž se ucházím.“
Manažeři často (ač to není příliš korektní) těmito zakázanými otázkami testují, jak reagujete ve stresových nebo nepříjemných situacích a jak si s nimi poradíte. Nenechte se zaskočit a buďte na tuto situaci připravená.
Potřebujete pomoc v přípravě na pohovor a po mateřské se cítíte ztracena? Napište mi!
Zdroj foto: Pixabay.com