Na tomto hradě je možné zakoupit i samostatné vstupné na přírodovědnou expozici, která zaujme i ty nejmladší návštěvníky. Ta se nachází ve druhém nadzemním patře jižního křídla hradu v Malenovicích. Ve třech renovovaných hradních místnostech jsou představeny a charakterizovány jednotlivé zoogeografické oblasti pomocí vystavených přírodnin, mapek, textů a fotografií. V rámci expozice jsou naznačeny procesy, které rozhodovaly o složení současné zvířeny na naší planetě. Hlavní důraz je položen na prezentaci nejrůznějších preparátů (vycpaniny, kostry, kapalinové preparáty, hmyz v entomologických krabicích) živočichů z celého světa.

Expozice vychází ze zoogeografického konceptu. Návštěvníci při vstupu do každé zoogeografické oblasti míjí mapu, kde je příslušné území zvýrazněno, shrnuty jsou tu údaje o klimatu, hlavních vegetačních zónách a vývoji zvířeny. Připojeny jsou fotografie charakteristických krajin, biotopů i zvířat dané oblasti. Tím nejdůležitějším jsou ovšem vystavené preparáty živočichů. Celkem je k vidění 159 vycpaných či jinak preparovaných zvířat a 118 exemplářů exotického hmyzu. Popisky u jednotlivých exponátů kromě jména zvířete a jeho zařazení v zoologickém systému předkládají fakta o způsobu jeho života. Často jsou připojeny různé zajímavosti, popřípadě informace o původu preparátu. Architektonické řešení ctí genia loci hradních prostor. Vizuální prožitek umocňuje skutečnost, že preparáty umístěné po obvodu místností neodděluje od návštěvníků žádná bariéra. Uprostřed každého sálu je situována veliká vitrína s masivním dřevěným obložením připomínající rám starého obrazu. Kompozice uvnitř vitrín evokují lovecká zátiší, jež jsou vlastní feudálním sídlům.

V expozici je také nastíněna široká škála vztahů mezi lidmi a zvířaty. Na bannerech jsou zpracovaná témata: Zvířata v mýtech a náboženstvích, Člověk – cestovatel, Člověk – lovec, Člověk – vyhubitel, Člověk – vědec, Člověk – ochránce přírody. V edukačním prostoru se nacházejí čtyři dotykové obrazovky s interaktivními programy, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet a rozšířit své znalosti. Tři mají formát kvízů s odstupňovanou úrovní obtížnosti – poznávání hlasů zvířat, zařazování živočichů do oblastí jejich výskytu a vybírání správného druhového jména. Čtvrtý program nabízí informace s fotogaleriemi o všech chráněných územích Zlínského kraje.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account