Je tomu již rovných 140 let, kdy byla veřejnosti představena Lipanská mohyla, ta ční na severním svahu Lipské hory, jako památka bratrovražedné bitvy u Lipan, která se zde odehrála 30. května 1434 a padl v ní vojevůdce Prokop Holý.
29. května 1870 vznikla myšlenka postavení Lipanské mohyly. Následně byl založen spolek Prokop, který vznikl za účasti českobrodských a kolínských občanů, jehož předsedou se stal velimský statkář Josef Škopek. 27. května 1881 je podepsána smlouva s kameníkem Karlem Koutkem. O měsíc později – 29. června 1881 byl položen základní kámen a 11. září 1881 došlo ke slavnostnímu odhalení, jehož se zúčastnilo asi 20 000 přihlížejících.
Mohyla je složena z na sebe naskládaných pískovcových cihel, jež dosahují do výšky 11 metrů. Do cihel je vložen kalich, symbol husitů. Každý rok se u Lipanské mohyly pravidelně pořádají vzpomínkové akce.
Od roku 2012 je možno k návštěvě této památky využít naučnou stezku, tu vybudovalo ji občanské sdružení Czech Countryside, má osm zastávek a měří 2,5 km.
Trasa naučné stezky je vedena po místních komunikacích (asfaltové silnice) s minimálním provozem a úvozovou polní cestou, místy kamenitou. Trasa je je značena zelenobílými značkami naučných stezek až k 8. panelu, z Lipské hory vede současně s červenou turistickou značkou Kouřim – Lipany a spojuje obce Vitice a Lipany přes Lipskou horu. Trasu lze ji absolvovat pěšky, s dětským kočárkem i na kole.