Mrákotínská žula je mezi znalci pojem a i méně znalí vědí, že velký obelisk na Pražském hradě pochází právě z tohoto kraje. Dnes zavřený Lom u Řásné nabízí krásné koupání pro odvážlivce.
Lom je obklopený smíšeným lesem, některé stromy už padají ze skály rozrušené erozí do vody, velké bílé skály s šedými stěnami dávají lomu tvar krychle. Jsou tvořeny hlavně žulou – granitem, který se zde dřív těžil. Granitu se díky jeho jedinečným vlastnostem říká také věčný kámen, protože je vysoce rezistentní vůči teplotě a téměř nevstřebává vodu. Je využíván zejména ve stavebnictví nebo pro dekorační účely. Tady v Řásné ale dodává eleganci celému lomu.
Ještě na sklonku roku 2010 v lomu probíhala těžba. Od té doby se lom začal zatápět spodní vodou. A vše, co dělníci nestihli vystěhovat, voda zatopila. Pod čirou vodou je tak možné zahlédnout zbytky těžebního vybavení, kontejnery, nádoby, pneumatiky a další “poklady”. Kromě toho tu žije i několik druhů ryb.
Přístupová cesta k lomu vede z odbočky mezi Řásnou a Lhotkou. Z ní vede zhruba dvoukilometrová cesta, která končí před závorou. Pak je nutné jít pěšky. Každý, kdo sem přijede, by měl mít ale na paměti, že je na soukromém pozemku.
Pokud se sem přesto vydáte, berte na vědomí, že je koupání je na vlastní nebezpečí. V lomu je totiž sice nejkrásnější voda v okolí, ale zároveň pro plavce nenabízí žádný snadný přístup a nejjednodušší cestou do vody je skok ze čtyřmetrové skály.