Toto malé lázeňské město se nachází jen pár kilometrů od Jaroměře a my ho navštívili cestou z Kuksu. Začátek lázeňství se datuje od roku 1897, kdy byl položen základní kámen ke stavbě lázeňských objektů.
Byla postavena léčebná budova se strojovnou a kotelnou, dále lázeňská restaurace s tanečním sálem a klubovnou a dvě budovy pojmenované jmény zakladatelek „Vojtěška“ (Berta) nyní vila Slovenka a „Jela“ (Gabriela) nyní vila Domov. Při tehdejším dostatku pracovních sil pokračovaly stavby rychle kupředu, takže v následujícím roce 1898 byly stavby dokončeny.
V roce 1898 baronky Berta Bess-Chrostin a Gabriela Spens-Boden, na popud Dr.Kutíka a hraběte Harracha z Hrádku u Nechanic, založily akciovou společnost. Startuje první lázeňská sezóna zaměřená na léčbu pacientů s kloubními problémy.
Postupně byly dostavěny ještě další lázeňské budovy – Jetty“ (nyní vila Zátiší), „Jenny“ (nyní vila Čechie) a „Skal“ (nyní vila Morava).
Na podzim roku 1923 byla započata stavba nového léčebného pavilonu a 3. května roku 1926 byl zahájen provoz. Nový léčebný pavilon (dnešní Masarykův dům) byl pojmenován po prvním československém prezidentovi T.G.Masaryku, který lázně v roce 1926 navštívil. Současně byla zahájena stavba Společenského domu.
V roce 1936 bylo vybudováno v lázeňském parku koupaliště dlouhé 38 m a 18 m široké a u hráze 4 m hluboké. Koupaliště se do dnešní doby nedochovalo.
Na počátku druhé světové války je provoz lázní omezován. Kromě pacientů jsou zde ubytovány i německé děti. Celoroční provoz byl dosažen v roce 1954. 1.ledna 1957 byly lázně převzaty státem a zařazeny mezi Československé státní lázně.
Dne 1. května 1992 byla založena akciová společnost Lázně Velichovky. V roce 2013 byly lázně opět uzavřeny.
O rok později zakoupila opuštěný areál lázní společnost KARSIT HOLDING s.r.o., která opravila areál lázní,kde společným jmenovatelem všech oprav bylo zachování původního prvorepublikového vzhledu lázní, což se jim daří.